Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bólowe kręgosłupa lędźwiowego oraz drętwienia szyi, ręki i nogi

Bólowe kręgosłupa lędźwiowego oraz drętwienia szyi, ręki i nogi

Witam, od pół roku mam już dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa i a także drętwienia szyi, lewej ręki, lewej nogi. Bardzo proszę powiedzieć co wynika z opisów badań MRI.
Odcinek L-S
Fizjologiczna lordoza zachowana. Tendencja do sacrum acuatum. Przebudowa tłuszczowa kości krzyżowej. obniżenie wysokości i cechy dehydratacji tarczy międzykręgowej L4/L5. Zmiany zwyrodnieniowe w małych stawach międzykręgowych dolnych segmentów lędźwiowych. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w normie. Stożek końcowy rdzenia położony na wysokości TH12/L1. Drobne torbiele okołokorzeniowe Tarlova na wysokości kości krzyżowej na poziomie S1 po stronie lewej srednicy ok. 5 mm, na poziomie S2 po stronie prawej wlk. ok. 13x8,5 mm , po stronie lewej wlk. ok. 12x8 mm.
Na wysokości L4/L5 widoczne jest szerokopodstawne, tylno - pośrodkowe wypadanie jądra miażdżystego ku tyłowi na ok. 3-3,5 mm w głąb kanału kręgowego, z niewielkim uciskiem na worek oponowy i następowym zwężeniem otworów międzykręgowych obustronne. Korzenie nerwów rdzeniowych l5 w zachyłkach korzeniowych w bezpośrednim sąsiedztwie protuzji bez ewidentnych cech kolizji.
Na poziomie L5/S1 widoczne jest tylno - pośrodkowe wypadanie jądra miażdżystego ku tyłowi na ok. 3 mm w głąb kanału kręgowego, z dyskretym modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego . Równocześnie przemieszczenie pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej ku tyłowi powoduje zwężenie obu otworów międzykręgowych. Korzenie nerwów rdzeniowych S1 w zachyłkach korzeniowych w bezpośrednim sąsiedztwie protuzji bez ewidentnych cech kolizji.
Na przekrojach w w płaszczyźnie strzałkowej widoczne są drobne torbiele Nabotha w zakresie szyjki macicy oraz nieco węższa mięśniówka macicy na pograniczu szyjki i trzonu - w wywiadzie stan po dwukrotnym cięciu cesarskim.

MRI odcinka C
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z dyskretną tendencją do ustawienia kifotycznego. Rezerwa płynowa przednia kanału kręgowego w odcinku szyjnym zmniejszona na poziomie C3-C5 a tylna na poziomie C2-C3 i C6-C7.
Początki dehydratacji tarcz międzykręgowych segmentów szyjnych wielopoziomowo. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w odcinku szyjnym mieści się granicach normy.
Na poziomie C6?C7 widoczne jest lewoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej na ok 2 mm w obręb lewego otworu międzykręgowego z jego następowym zwężeniem. Ewidentnych cech kolizji z nerwami rdzeniowymi nie ujawniono. wymiary rdzenia szyjnego w nornie , ocena sygnału utrudniona ze względu na rzutujące się artefakty przepływowe i poruszeniowe. Proszę o pomoc wyjaśnienie tych wyników, pozdrawiam Lunka.

Luna 2011-05-25, 09:07