Forum neurologiczne » Bóle głowy » Bóległowy, zwapnienia w mózgu i podejrzenie sclerosis tuberosa

Bóległowy, zwapnienia w mózgu i podejrzenie sclerosis tuberosa

Witam. Prośba moja dotyczy wytłumaczenia mi w sposób zrozumiały co oznacza wynik mojego badania głowy TK sprzed 10. Obecnie mam 27 lat i bóle nadal występują. Jestem po dwóch badaniach rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. I dalej tak naprawdę nie wiem co mi jest. Moja neurolog jest super, aż płakać się chce ;(( Co to są te zwapnienia??????
Oto mój wynik:
Komory mózgowia wąskie. W rzucie górnej granicy komory III zwapnienia zajmujące przestrzeń na długości 22 mm, tylna granica zwapnień zachodzi od strony lewej do zbiornika żyły mózgu wielkiej. Zwapnienia sięgają ku górze na do wysokości 10-14 mm. Na wysokości tylnej części zwapnień po stronie lewej również zwapnienia o nieregularnym położeniu - w okolicy podstawy cz.środkowej lewej komory bocznej.
Pojedyncze drobne zwapnienia w bruździe pośrodkowej powyżej powyżej poziomu komór na pograniczu płata czołowego i ciemieniowego.
Charakter zwapnień niejednoznaczny - nie można wykluczyć atypowo przebiegającego sclerosis tuberosa. Mózgoczaszka prawidłowa.
Z GÓRY DZIĘKUJĘ :)

MARTA 2012-04-06, 12:34

Mogą to być objawy stwardnienia guzowatego. Należy udać się do poradni neurologicznej do większego ośrodka np. IPIN ul. Sobieskiego w Warszawie, CSK przy ul. Banacha 1a. Warto zabrać ze sobą kliszę oraz płyty z wynikami, gdyż ciężko oceniać tylko sam opis badania.

neuron 2012-04-08, 18:33

Dziękuję za odpowiedź na poprzednie pytanie.
Mam jeszcze jedną prośbę. Po pierwszym wyniku z TK uczęszczałam na zabiegi na akupunkturę, masaże, lekarz wyprostował mi kręgosłup i twierdził, że to może być od kręgosłupa. Po pierwszych 10 zabiegach pojechałam do Szczecina na rezonans magnetyczny, oto wynik:
*W badaniu MR głowy w sekwencji SE T1, T2 i PD zależnych z użyciem kontrastu poza dyskretnymi ogniskami hypointensywnymi w obrazach T1 i T2 zależnych w miejscu zwapnień widocznych w badaniu KT mózgowie przedstawia się prawidłowo.
Brak danych MR dla procesu rozrostowego*.
Ten wynik zdziwił moją neurolog i była w szoku, że tych zwapniej jest mniej. Głowa jak bolała, tak boli. Nawet lekarz z Rosji do którego chodziłam był zdziwiony. Łącznie wszystkich zabiegów akupunktury miałam 21. W wieku 20 lat zrobiłam jeszcze raz rezonans w Koszalinie, oto wynik:
**Badanie wykonano w sekwencjach SE/FSE/FLAIR w obrazach T1, T2, PD-zależnych.
Zwapnienia w okolicy zbiornika żyły wielkiej mózgu oraz szczeliny m-pólkulowej tylnej- jak w badaniu poprzednim.Poza tym mózgowie prawidłowe*.
To już ostatnia prośba do Pana, wiem, że tak trudno bez zobaczenia wyników i zdjęć osobiście. Ale proszę o skomentowanie tych dwóch wyników. Czy możliwe jest to żeby po tych zabiegach był taki efekt? Czy to wymysł mojej neurolog?
Piszę ponieważ chcę wyjaśnić moje poprzednie wyniki bo zbieram siły aby wybrać się po tylu latach znowu do neurologa.
Pozdrawiam ;)

MARTA 2012-04-13, 11:53

Wiem , że nie mnie Pani prosi o odpowiedź, ale że sam korzystam z tzw medycyny alternatywnej (lekarzy z niewątpliwie ich wielką wiedzą zostawiam na razie na wypadek stanów ostrych) mogę to potwierdzić, takie sytuacje zdarzają się.

sam 2012-04-15, 18:51