Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle pleców po złamaniu kompresyjnym trzonów kręgów Th11 i L1

Bóle pleców po złamaniu kompresyjnym trzonów kręgów Th11 i L1

Witam,
bardzo proszę o jakieś info na temat mojego wyniku MR:
klinowato obniżony od przodu trzon L1( o ok.40% z niewielkim kątowym zagięciem kręgosłupa) oraz pogłębiona górna blaszka graniczna trzonu Th 11 - be widocznych zmain obrzękowych: zmiany przewlekłe pourazowe
Cechy dyhydratacji zwyrodnieniowej krązków m-k Th12/L1 i L1/L2 - obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych
przepukliny podwiązadłowe szerokopodstawne tylnych krążków m-k Th12/L1 i L1/L2 powodujące kompresje brzusznej powierzchni worka oponowego, z cechami modelowania korzeni nerwowych obustronnie na tych poziomach.
Mam 23 lata i zastanawiam się, czy czeka mnie operacja. Czy ćwiczeniami i basenem mogłabym temu jakoś zapobiec? Plecy bolą najbardziej przy dłuższym siedzeniu. Czy któreś z tych schorzeń mogło powstać jeszcze przed złąmaniem, czy wszystko jest efektem urazu?
Z góry dzięki za odp.

Ewa C. 2012-03-10, 18:02

Trudno powiedzieć, bez dokładnych danych. Na pewno brak aktualnie wskazań do leczenia operacyjnego, choć wynik powinien jeszcze ocenić neurochirurg bezpośrednio. Co do leczenia zachowawczego to wskazana jest rehabilitacja, leczenie p/bólowe.

neuron 2012-03-15, 18:28