Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle pleców i drętwienie nóg po fenestracji L5-S1

Bóle pleców i drętwienie nóg po fenestracji L5-S1

Witam,

W 2010r miałam operację kręgosłupa. Wykonano fenestrację lewostronną, foraminotomie częściową L5/S1 lewostronną, częsciowa facetektomia wyrosttka stawowego dolnego L5 lewego, dyscektomia L5/S1 lewostronna. Odbarczenie korzenia i worka oponowego. Stwierdzono przerwanie węziny łuku L5 nie załozono mi z tego powodu stabilizacji.
Od około 3 tygodni mam silne bóle w plecach, nodze prawej, stopa drętwieje.
Wykonano badanie MR kręgosłupa Ls.
Cechy niewielkiego kręgozmyku przedniego trzonu kręgu L5-4mm. Prawidłowy poziom sygnału z trzonów kręgowych lędzwiowych. W obrazach T2-zaleznych obnizony poziom sygnału tarcz międzykręgowych L4/L5 i L5-S1. Wysokośc tracz międzykręgowych prawidłowa. Szerokość kanału kręgu w odcinku lędzwiowym oraz w przejściu lędźwiowo-krzyżowym prawidłowa. Prawidłowy obraz korzeni nerwowych w obszarze otworów międzykręgowych. Cechy centralno-dwubocznej protruzji krążka międzykręgowego na poz. przestrzeni międzykręgowej L3/L4. cechy ucisku worka oponowego. Centralna protruzja krążka międzykręgowego na poz. przestrzeni L4/L5. Ucisk worka oponowego. Szeroka centralna protruzja krążka międzykręgowego na poz. przestrzeni L5/S1. Ucisk worka oponowego. Po poadniu SK cechy wzmocnienia kontrastowego tkanek bliznowatych w sąsiedztwie lewego łuku trzonu kręgu S1 ku tyłowi korzenia lewego nerwu rdzeniowego S1 oraz tu tyłowi i od strony lewej do worka oponowego na tej wysokości.

Dodam, iż bóle mam bardzo silne po stronie prawej. Lewa noga odczuwalnie słabsza lecz bez dolegliwości bólowych. Silny ból w prawym pośladku i biodrze.
Proszę o wskazówki. Czy operacja jest konieczna? Czy mogę ćwiczyć? Dużo pływam.

Karolina 2012-04-22, 15:25

Ważny jest jeszcze wynik badania neurologicznego. Warto z tym opisem skonsultować się z neurochirurgiem, z ośrodka, w którym była Pani wcześniej operowana. Tak naprawdę to oni muszą się wypowiedzieć i zadecydować o dalszym leczeniu.

neuron 2012-04-24, 19:43

Dziękuję za odpowiedz.
Jutro mam wizytę u lekarza prowadzącego.

karolina 2012-04-25, 19:50