Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle nóg przy dyskopatii

Bóle nóg przy dyskopatii

Witam!
osiem lat temu zaczęły mnie bolec łydki,z czasem ból doszedl do polowy ud. Lekarze przypuszczaja że ma to związek z dyskopatia. Mam trudności w chodzniu. Najwiekszy ból jest rano po obudzeniu i w sytacjach stresowych. Mam 47 lat, lekarze maja trudności ze stwierdzeniem przyczyny objawów.
Oto wyniki przeprowadzonych badan:
Badanie TK kręgosłupa L4-S1
Zwężenie tarcz miedzykręgowych L4-L5 i L5-S1.
Cechy vacuum phenomenom tarczy m-k L5/S1.
Zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitozy krawędzi trzonów, w tym tylnych wysterczających dokanałowo oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.
Na poziomie L5/S1 cechy miernej centralnej i para centralnej w prawo protruzji krążka międzykręgowego, masa przepukliny wystercza dokanałowo oraz w kierunku prawego zachyłka bocznego na około 6-7 mm, migruje w dól.
Na poziomie L4/L5 cechy miernej centralnej i dwubocznej przepukliny jądra miażdżystego krążka m-k, masa przepukliny wystercza dokanałowo na około 5mm.
USG tętnic dolnych prawych
W tętnicach kończyny dolnej prawej widoczne pogrubienie warstwy infima –media i nieliczne, uwapnione blaszki miażdżycowe. Największe z blaszek w tętnicy udowej wspólnej, przed odejściem tętnicy udowej głębokiej. Blaszka istotnie nie zwęża światła naczynia i nie spowoduje przyspieszenia prędkości przepływu. Przepływ, spektrum przepływu, prędkość przepływu w tętnicy udowej wspólnej. Powierzchownej, podkolanowej, piszczelowej przedniej i tylnej – w granicach normy.
Dodam że palę papierosy od 30 lat. Lekarze nie określili jednoznacznie powodu bólu nóg. Prawdopodobnie jest to spowodowane pogłębiająca się neuropatią. Robiłem badania TK, na forum polecono mi wykonanie rezonansu jednak specjalista neurolog uznał to za zbędne. Czy ma rację ? Za wszelkie informacje związane z moim schorzeniem będę bardzo wdzięczny.

Mati27 2011-05-08, 13:41

W zasadzie badanie CT przedstawia obraz wielu zmian. MR może za dużo już nie wnieść. Skoro neurolog nie rozważa leczenia operacyjnego najlepiej poprosić o skierowanie na rehabilitacje, takie skierowanie wystawia także lekarz poz. Po rehabilitacji powinna nastąpić poprawa. Bóle są przyczyną najpewniej zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

neuron 2011-05-09, 22:19