Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym przy schylaniu i wysiłku

Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym przy schylaniu i wysiłku

Witam,

2 lata temu spadłam z konia, od tamtego czasu zmagam się z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szczególnie przy schylaniu, rano przy wstawaniu z łóżka oraz przy większym wysiłku. Miałam robione zdjęcie RTG kręgosłupa, które wykazało ześlizg kręgu na poziomie L5/S1. Z czasem zaczęły się pojawiać problemy z równowagą oraz brak czucia w ścięgnach skokowych. W związku z tymi objawami postanowiłam wybrać się do neurochirurga. Skierował mnie na rezonans magnetyczny. Oto wyniki:

Rezonans magnetyczny kręgosłupa (w tym kanału kręgowego) na poziomie odcinka lędźwiowego bez kontrastu.

Tomografia rezonansu megnetycznego kręgosłupa L/S, wykonana sekwencjami TSE i GE, w obrazach T1- i T2- zależnych wykazuje esowate skrzywienie kręgosłupa, w odcinku lędźwiowym wypukłością w stronę prawą. Wysokość przestrzeni m-k Th12/L1 oraz L1/2 niesymetrycznie obniżona - w większym stopniu po str. lewej. Sygnał krążków m-k na tych poziomach po str. lewej obniżony. Uwypuklania krążków m-k poza zarysy trzonów kręgów na tych poziomach nie stwierdza się. Otwory m-k nie są zwężone. Na poziomach L2/3, L3/4 i L4/5 zmian nie stwierdza się.
Wysokość przestrzeni m-k L5/S1 obniżona, w większym stopniu po str. prawej, gdzie obecny jest odczyn zwyrodnieniowy trzonów typu Modic I (obrzęk). Odwodnienie krążka m-k, z linijnym brakiem sygnału w krążku - gaz? zwapnienie? Na tym poziomie widoczny jest kręgozmyk przedni VL5 II stopnia z pseudowypukliną krążka. Dokładna ocena kości pod kątem ew. kręgoszczeliny możliwa na zdjęciach rtg celowanych (skośnych) lub w TK.
Na poziomie L5/S1 oba otwory m-k zwężone.
Wym. strzałkowy kanału kręgowego wynosi:
-na poziomie Th12/L1: 16 mm
-na poziomie L1/2: 14 mm
-na poziomie L2/3: 14 mm
-na poziomie L3/4: 13 mm
-na poziomie L4/5: 16 mm
-na poziomie L5/S1: 16 mm.
Wysokość trzonów kręgów zachowana. Sygnał kości prawidłowy.

Bardzo proszę o interpretację wyniku, czy w grę wchodzi operacja czy rehabilitacja.

Kamila 2013-04-22, 21:19