Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym promieniujące na lewe udo

Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym promieniujące na lewe udo

Witam, od 2 lat mam bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym promieniujące na lewe udo. Przedwczoraj zrobiłem RM i oto opis który otrzymałem:
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego uwidoczniło spłycenie fizjologicznej lordozy (w pozycji lezącej).
W badaniu widoczne zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L4-L5 i Ls-S1
wyrażone dehydratacją krążków i ich obniżeniem.
Na Poziomie L4-L5 widoczna niewielka, płaska, szerokopodstawna wypuklina krążka
modelująca nieco worek oponowy, korzenie nerwowe w kanale kręgowym wolne.
Na poziomie L5-S1 widoczna centralna wypuklina krążka miedzykręgowego z uciskiem
worka oponowego. Także na tym poziomie korzenie nerwowe w kanale kręgowym nie są
uciśnięte, Na obu wymienionych poziomach niewielka redukcja wolnego Światła otworów
międzykręgowych .
Pozostałe krążka i międzykręgowe bez wypuklin na żadnym poziomów.
Na Poziomach Th11-Th12 i Th12-L1 widoczne są niewielkie guzki Schmorla i nierówności
Płytek granicznych, co może odpowiadać przebytej chorobie Scheuermanna o niewielkim
nasileniu.
Nie stwierdzam stenozy kanału kręgowego.
W trzonie kręgu L5 widoczna jest podłużna zmiana (20x9mm) rozciągająca się pomiędzy
obiema płytkami granicznymi. Obraz niecharakterystyczny. Nietypowy naczyniak trzonu?
Zmiana do ewentualnej weryfikacji w badaniu TK,
stożek końcowy rdzenia i włókna ogona końskiego bez zmian ogniskowych.
Do wizyty do lekarza mam jeszcze tydzień a nie wiem co ten opis oznacza?? Dodam jeszcze że od 4 lat pracuje fizycznie na budowie.
Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Kamil 2012-03-15, 17:18

Trudno powiedzieć co to za zmiana opisana w trzonie kręgu, najpewniej naczyniak. Do ewentualnej weryfikacji przez doświadczonego radiologa.

neuron 2012-03-18, 20:08