Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa u młodej osoby przy przepuklinie lędźwiowej

Bóle kręgosłupa u młodej osoby przy przepuklinie lędźwiowej

Witam. Proszę o pomoc w interpretacji wyników rezonansu. Mam 22 lata, bóle nasilają się. Dodam iż jestem wysoki 193cm i szczupły 73kg. W ciągu roku między 16 a 17 rokiem życia urosłem ponad 15cm.
Oto opis:
Na poziomie L1/L2 widoczne jest symetryczne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu bulging disc uciskające worek oponowy. Umiarkowana, pośrodkowo-dwuboczna przepuklina (protruzja) krążka międzykręgowego na poziomie L2/L3. Nieco większa, pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie L3/L4. Na obu tych poziomach widoczny jest ucisk na worek oponowy oraz umiarkowane zwężenie otworów międzykręgowych. Pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 - powoduje ucisk na worek oponowy oraz zwężenie otworów międzykręgowych z uciskiem na korzenie nerwowe. Pośrodkowo-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1, powodująca ucisk na worek oponowy oraz zwężenie lewego otworu międzykręgowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest umiarkowanie zwężony do: 1.2cm (L1/:2), 1cm (L2/L3), 1.1cm (L3/L4), 1.1cm (L4/L5), 1.2cm (L5/S1). W dolnej części trzonu kręgu L2, po stronie prawej widoczne jest gładkokonturowane ognisko hiperintensywne we wszystkich sekwencjach, z delikatną, bezsygnałową otoczką wielkości 1.2x1cm- budzi podejrzenie naczyniaka. Obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych krążków międzykręgowych L3/L4, L2/L3, i L1/L2 odpowiadające degeneracyjnemu odwodnieniu (dehydratacja). Wczesne zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów brzeżnych trzonów i stawów międzykręgowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Kuba 2012-03-17, 16:51

Opisano wielopoziomową dyskopatię jednak bez ucisku korzeni nerwowych. Wskazana jest rehabilitacja celem hamowania postępu zmian i nasilenia dolegliwości.

neuron 2012-03-18, 18:43

Czy może to być spowodowane złym odżywianiem? Jestem bardzo szczupły i odżywiam się praktycznie 2x dziennie gdzie obiad jem spory, a kolację lekką i to właściwie bardzo późno. Nie jadam śniadań, owoców i warzyw. Czy oprócz rehabilitacji jakaś specjalna dieta?

Kuba 2012-03-19, 08:18