Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa po laminektomii L3-L4-L5

Bóle kręgosłupa po laminektomii L3-L4-L5

Witam serdecznie!

Prawie rok temu przeszłam operację kręgosłupa (laminektomia L3-L4-L5, wycięcie przetoki, plastyka worka oponowego). Jednak do tej pory utrzymuja sie u mnie dolegliwości bólowe o różnym nasileniu, niekiedy znacznym. Lekarz prowadzący zlecił rezonans. Dla porównania zamieszczam wynik rezonansu wykonanego przed operacją. Oto on:

Pogłębiona fizjologiczna lordoza kręgosłupa lędźwiowego. Obniżona przestrzeń międzykręgowa L4/L5 z obecnym szczątkowym krążkiem międzykręgowym oraz nietypowo wykształconymi łukami kręgów L4-L5 oraz niespojeniem łuku L4. Trzony kręgów L4 i L5 mniejsze od pozostałych trzonów kręgów lędźwiowych. Kanał kręgowy na tym poziomie wyraźnie poszerzony. Obraz RM sugeruje wadę rozwojową. Worek oponowy na wysokości trzonu L4 zniekształcony, silnie wydłużony na tylnym zarysie, wpukla się między blaszki łuku tego kręgu w kierunku zniekształconego wyrostka ościstego. Włókna nici końcowej wyraźnie przemieszczone ku tyłowi. Stożek rdzeniowy wydaje się położony na poziomie L3/L4 Kanał centralny rdzenia na wysokości L2 poszerzony wrzecionowato do szerokości 4mm na odcinku 22mm. Obraz RM może odpowiadać zespołowi zakotwiczenia rdzenia kręgowego. Niewielkie tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej L5/S1 bez istotnego modelowania worka oponowego i z nieznacznym obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych, silniejszym po stronie lewej. Dehydratacja krążka mk na tym poziomie. Poza tym zarysy kanału kręgowego oraz jego zawartość są w badanym odcinku kręgosłupa prawidłowe. Niewielkie niejednorodności sygnału trzon kręgu L1 wynikają z niejednorodnego stłuszczenia szpiku trzonu.

Aktualny wynik badania rezonansu z kontrastem:

Stan po zabiegu operacyjnym na poziomie L4-L5. Na poziomie L4/L5 worek oponowy obecnie o gładkich zarysach, nieznacznie uwypukla się w pooperacyjny ubytek kostny w łuku kręgu L4 po stronie prawej (stan po operacji zatoki skórnej na tym poziomie). Włókna nici końcowej na tym poziomie mają nieco nieregularny przebieg, dyskretnie zbaczają w prawo.W loży pooperacyjnej w okolicy grzbietowej na poziomie L4/L5 uwidoczniono nieregularny obszar 36x17x18mm, mogący odpowiadać zmianom bliznowatym pooperacyjnym, z centralnie położonym skupiskiem nerwów pokrwotocznych (po przebytym krwiaku pooperacyjnym). opisywane zmiany sięgaja do tylnego zarysu worka oponowego i nieznacznie pociągają go ku tyłowi. Poza tym obraz RM bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem.

Nie bardzo mogę sie w tym wszystkim odnaleźć. Czy moje dolegliwości maja prawo występować, czy są one objawem tego, że dzieje się coś niedobrego. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Maria 2012-03-12, 21:43

Dolegliwości mają prawo występować i wynikają ze zmian pooperacyjnych a także wielopoziomowych wcześniej opisanych. Wskazana jest rehabilitacja.

neuron 2012-03-18, 19:13