Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa oraz ból i drętwienie prawej nogi

Bóle kręgosłupa oraz ból i drętwienie prawej nogi

Witam
Mam 29 lat. Od pewnego czasu dokuczają mi bóle kręgosłupa + ból i drętwienie prawej nogi. Neurolog skierował mnie na rentgen odcinka piersiowego i lędźwiowego oraz na MR lędźwiowego. Rentgen wykazał:
W odcinku piersiowym:
- obniżenie wysokości trzonów kr. piersiowych ze sklerotyzacją ich płytek granicznych jak w zaniku kostnym.
- pogłębienie kyfozy piersiowej.
- niewielka lewoboczna skolioza z rotacją w osi długiej trzonów od Th2 do Th6.
- przewężenie przestrzeni międzykręgowych od Th4 do Th7
W odcinku lędźwiowym:
- niewielka lewoboczna skolioza od L1 do L5
- załamany zarys dolnej płytki granicznej trzonu L4 jak po urazie kompresyjnym.
- sklerotyzacja płytek granicznych trzonów kr. lędźwiowych jak w zmianach przeciążeniowych.
- mierne przewężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1.
- sklerotyzacja stawów międzykręgowych L5/S1
- duży rozszczep łuku S1.
Badanie MR natomiast, którego wyniki odebrałem dzisiaj, ku mojemu zdziwieniu, nie wykazało niczego poza lewostronną skoliozą w odcinku LS kręgosłupa.
Wybieram się do neurologa z wynikami, ale zanim to zrobię chciałbym się dowiedzieć co te wszystkie w/w określenia oznaczają. Czym są spowodowane, czym grożą.
Poza tym od 17 roku życia mam niedowład prawych kończyn z powodu naczyniaka rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym (stan pooperacyjny). Nie wiem, czy problemy z kręgosłupem to następstwa naczyniaka, a raczej niedowładu, czy też sprawa niezależna od tego.

Piotrek 2012-02-17, 20:25

RTG raczej skierowane jest na fazę kostną. Natomiast MR na tkanki. Stąd dobrze, że zostały wykonane oba badania. Występuje podejrzenie kompresyjnego złamania kręgu, dlatego dobrze też aby skonsultował Panią ortopeda.

neuron 2012-02-21, 18:19

A czy mógłbym prosić o wytłumaczenie pozostałych pojęć? Co oznaczają, skąd się wzięły i czym grożą?
Co do tego urazu kompresyjnego to nie przypominam sobie bym kiedykolwiek miał jakiś wypadek zakończony urazem w tym miejscu. Z drugiej strony w dzieciństwie nie raz miewałem kraksy rowerowe czy różne inne wypadki, upadki na WF-ie czy podwórku. Chociaż nigdy żądnego poważniejszego wypadku nie miałem.
P.S. Pana, nie Panią :)

Piotrek 2012-02-22, 12:15