Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Bóle głowy przy wodogłowiu wewnętrznym i wadami mnogimi

Bóle głowy przy wodogłowiu wewnętrznym i wadami mnogimi

Witam, bardzo proszę o interpretację wyniku Rezonansu Magnetycznego głowy. Córka ma 16 lat urodziła się z wadami mnogimi tj wodogłowie wewnętrzne, rozczep podniebienia twardego brak prawego kciuka. Założoną ma zastawkę przedsionkowo otrzewną. Z biegiem lat doszła wada wzroku z ograniczonym polem widzenia oraz obustronna wada słuchu nosi aparaty. Ma bóle głowy obecnie są coraz częściej i bardziej nasilone, zrobiliśmy rezonans magnetyczny i ogromnie proszę o poradę podaję treść wyniku MR:
Badanie MR głowy wykonane w obrazach T1 iT2 zal. w sekwencjach SE, FS, FLAIR, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych.
Stan po założeniu zastawki dokomorowej. Koniec zastawki widoczny w pobliżu trzonu komory bocznej lewej. Układ komorowy nie poszerzony, położony pośrodkowo. Niedorozwój ciała modzelowatego(dobrze wykształcone jedynie kolano i przedni odcinek pnia) z typową konfiguracją układu komorowego: rogi przednie są wąski i i rozsunięte (rogi *byka*) zaś trójkąty i rogi tylne są znacznie poszerzone (kolpocefalia). Poszerzony róg tylny komory bocznej lewej łączy się z przestrzenią płynową lewej okolicy potylicznej zapewne jest to nadnamiotowo położona wąska torbiel pajęczynówki. Poza tym intensywność sygnału z istoty szarej i białej mózgowia jest prawidłowa, zmian ogniskowych pod-i nadnamiotowo nie stwierdza się. Bardzo proszę o interpretację tego badania. Do tego doszło badanie EEG pani doktor tylko telefonicznie wspomniała o asymertii zapisu za miesiąc do ponownego badania EGG córka miała ostatnio dziwny napad do bólu głowy, wymiotów doszło dziwne zesztywnienie jej całego ciała na kilka minut potem ustąpiło pozostały bóle głowy i wymioty. Córka wspomniała jeszcze o drętwieniu twarzy dosłownie dwa dni temu mam z nią problem bo nie chce powiedzieć kiedy ją zaczyna boleć sama wychwytuję ale to już jest tak sądzę ból umiarkowany przechodzący w ostry. Czekam na wizytę do chirurga dziecięcego ale do tej pory chyba zwariuję w takiej niepewności bo pani neurolog nie podjęła się leczenia mam skierowanie na Wrocław na Chirurgię. Bardzo gorąco proszę o pomoc jak mam to rozumieć wyniki badań i cały proces zaburzeń jakie ją dotykają.

Małgorzata 2011-10-27, 21:01

Wynik badania należy porównać z poprzednim. Generalnie nie ma większych nieprawidłowości. Należy ocenić ta torbiel podpajęczynówkową (rozmiary, czy powoduje ucisk), może ona odpowiadać za objawy. Co do reszty objawów mogą one wskazywać na padaczkę lub migrenę, stąd powtórne eeg. Spokojnie proszę poczekać na wizytę u neurochirurga, który rozważy jakie leczenie dalej zastosować.

neuron 2011-10-30, 17:19

Witam serdecznie dziękuję za odpowiedź tak cenną dla mnie, pozdrawiam całe forum neurologiczne

Małgorzata 2011-10-30, 22:12