Forum neurologiczne » Bóle głowy » Bóle głowy a ognisko niedokrwienne w odnodze tylnej torebki wewnętrznej

Bóle głowy a ognisko niedokrwienne w odnodze tylnej torebki wewnętrznej

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji SE/T1, T2 i FLAIR i DWI w płaszczyznach poprzecznych oraz po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego w sekwencji T1 FSPGR 3D w płaszczyznach poprzecznych i SE/T1 w płaszczyznach strzałkowych. Grubość warstw 5 i 1 mm.


Dane ze skierowania: Bóle głowy. Pojedyncze ognisko niedokrwienne w odnodze tylnej torebki wewnętrznej po stronie prawej w badaniu TK.


W podstawno-przyśrodkowej części płata skroniowego po stronie prawej na pograniczu jądra soczewkowatego i podstawy odnogi tylnej torebki wewnętrznej widoczna jest drobne, nieco nieregularne, lecz ostro konturowane ognisko o sygnale płynowym, o przekroju poprzecznym 6x3mm, odpowiadające poszerzonej przestrzeni okołonaczyniowej.
Poza tym intensywność sygnałów z istoty białej i szarej mózgu prawidłowa.
Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony, nieposzerzony, symetryczny.
Dość szeroka jama przegrody przeźroczystej i sklepienia - do 10-11mm.
Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe.
Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu, móżdżek) prawidłowa.
Migdałki móżdżku w poziomie otworu wielkiego.
Przestrzenie podpajęczynówkowe nieposzerzone.
Intensywność sygnałów z obu gałek ocznych, obu nerwów wzrokowych, obu nerwów przedsionkowo-ślimakowych i przysadki mózgowej prawidłowa.
Nie stwierdza się obszarów nieprawidłowego gromadzenia środka kontrastowego w obrębie mózgowia.
Zaburzenia sygnału z obecnością ognisk zbliżonych do płynowych w wyrostku sutkowatym, mniej w obrębie piramidy kości skroniowej po stronie prawej.


Wnioski:
Jama przegrody przeźroczystej i sklepienia.
Poszerzona przestrzeń okołonaczyniowa w podstawno-przyśrodkowej części prawej półkuli mózgu (w płacie skroniowym nie jest ogniskiem poniedokrwiennym ani pokrwotocznym).
Zmiany o charakterze zapalnym lub pozapalnym w wyrostku sutkowatym (mniej w piramidzie) kości skroniowej po stronie prawej.
Poza tym innych zmian nie stwierdza się.

Konrad 2013-09-16, 13:14