Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból po operacji dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej

Ból po operacji dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej

We wrześniu kończę 18 lat, 181cm wzrostu, przed operacją aktywnie uprawiałam sport, najpierw lekkoatletyka, później siatkówka i piłka ręczna.
Mój problem pojawił się w styczniu 2008, bardzo silny ból odcinka lędźwiowego z promieniowaniem najpierw do prawej nogi, później do obydwu, w końcowym okresie do lewej nogi. Żadne rehabilitacje nie pomagały. Nie było opadającej stopy, zaburzeń czucia itp. tylko bardzo silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Wynik rezonansu przed operacją:

*Na poziomie l4-l5 tylna wypuklina
dyskowa nieco uciskająca worek oponowy, otwory międzykręgowe na tym
poziomie zwężone. Na poziomie l5-s1 tylno-lewoboczna uwypuklina dyskowa
uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory międzykręgowe, bardziej
lewy.*

Wynik tomografii komputerowej:

*Przestrzeń m-kręgowa L3-L4 bez zmian w TK.
Krążek m-kręgowy L4-L5 tworzy tylną wypuklinę zwężającą światło kanału kręgowego o 3mm, otwory m-kręgowe na tym poziomie również nieco zwężone.
Krążek m-kręgowy L5-S1 tworzy tylno-pośrodkową wypuklinę modelującą worek oponowy na głębokość 5mm*



W czasie operacji okazała się też nieduża niestabilność, ale po ćwiczeniach się poprawiło.
Przez około 2lata było dobrze, czasami silniejsze pobolewania, ale generalnie dobrze. Starałam się ćwiczyć systematycznie.
Silniejszy ból pojawił się w połowie lutego bieżącego roku. Najpierw bardzo silny ból, rwiący, promieniujący do lewej nogi od lędźwi do stopy, po ketonalu ustał. Po trzech dniach podobna sytuacja do prawej. I znowu na kilka dni spokój. Ale później zaczął się ciągły, trwa to 3 miesiące, bóle były falami, raz silniejsze, raz słabsze, raz bardziej w okolicy kolana, raz stopa, raz w kręgosłupie. Od trzech tygodni nastąpiło bardzo duże pogorszenie. Ból jest ciągły, od rana do wieczora, właściwie do nocy, bo mam olbrzymie problemy z zaśnięciem. Zaczyna się w lędźwiach, bardziej po lewej stronie, dalej cała lewa noga aż do stopy, bardzo silny ból, czasami też do prawej nogi.

Wynik rezonansu:

*Na poziomie l4-l5 tylna wypuklina
dyskowa nieco uciskająca worek oponowy, otwory międzykręgowe na tym
poziomie zwężone. Na poziomie l5-s1 tylno-lewoboczna uwypuklina dyskowa
uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory międzykręgowe, bardziej
lewy.*

Lekarz stwierdził blokadę stawu krzyżowo-biodrowego.
Byłam u fizjoterapeuty, który od razu na wstępie powiedział, że tak silne objawy nie są spowodowane zablokowanym stawem. Zrobił mobilizację, która zmniejszyła ból w pośladku, ale zupełnie nie wpłynęła na ten silny ból w lędźwiowym odcinku ani w nodze. Dopiero plastry (kinesiolgy taping) nieco osłabił ten ból w odcinku lędźwiowym, ale nadal noga boli strasznie.
Powiedział również o osłabieniu siły mięśniowej, ewidentnie przy staniu na jednej nodze. Ćwiczenia, każda forma ruchu, nawet spacery, siedzenie, wszystko nasila dolegliwości i to bardzo.
Fizjoterapeuta powiedział, że to wyraźny problem neurologiczny i poradził udać się do lekarza, ponieważ z jego strony to wszystko, nic więcej nie może zrobić, potrzebna jest diagnoza.
Lekarz natomiast u którego byłam dwa tygodnie temu nie stwierdził zmian neurologicznych, poza tym nie widzi problemu na zdjęciach rezonansu i kazał udać się do rehabilitanta na tą moblizacje stawu, która nic nie pomogła.
Przecież musi być jakaś przyczyna...
Nie bardzo wiem co robić teraz, ból jest nie do wytrzymania.

Marta 2010-05-30, 17:10

Opis MRI przed i po operacji jest ten sam!??. Należy pamiętać że po operacjach może dochodzić do nawrotowych dyskopatii. Innym problemem jest zmniejszenie przestrzeni na operowanym poziomie, po discektomii, co może powodować tzw.chromanie neurogenne- czyli objawy neurologiczne podczas chodzenia.Nie znam wyniku po operacji więc trudno proponować leczenie. Zawsze lepiej zacząć od dobrej rehabilitacji + basen, niestety efekty mogą być dopiero po kilku miesiącach. Dalsze leczenie operacyjne to niestety może być stabilizacja ze śrubami co w tym wieku nie jest najlepsze. Dobrze wykonać jeszcze badania czynnościowe L-S pod kątem niestabilności.

Tomoo 2010-06-02, 13:08

Nie, nie. oczywiście wynik nie ten sam, źle skopiowałam. przepraszam,
już poprawiam.

We wrześniu kończę 18 lat, 181cm wzrostu, przed operacją aktywnie
uprawiałam sport, najpierw lekkoatletyka, później siatkówka i piłka
ręczna.

Mój problem pojawił się w styczniu 2008, bardzo silny ból odcinka
lędźwiowego z promieniowaniem najpierw do prawej nogi, później do
obydwu, w końcowym okresie do lewej nogi. Żadne rehabilitacje nie
pomagały. Nie było opadającej stopy, zaburzeń czucia itp. tylko bardzo
silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Wynik rezonansu przed operacją:
*Na poziomie l4-l5 tylna wypuklina
dyskowa nieco uciskająca worek oponowy, otwory międzykręgowe na
tym
poziomie zwężone. Na poziomie l5-s1 tylno-lewoboczna uwypuklina
dyskowa
uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory międzykręgowe,
bardziej
lewy.*

Wynik tomografii komputerowej:
*Przestrzeń m-kręgowa L3-L4 bez zmian w TK.
Krążek m-kręgowy L4-L5 tworzy tylną wypuklinę zwężającą światło
kanału kręgowego o 3mm, otwory m-kręgowe na tym poziomie również
nieco zwężone.
Krążek m-kręgowy L5-S1 tworzy tylno-pośrodkową wypuklinę modelującą
worek oponowy na głębokość 5mm*



W czasie operacji okazała się też nieduża niestabilność, ale po
ćwiczeniach się poprawiło znacznie.
Przez około 2lata było dobrze, czasami silniejsze pobolewania, ale
generalnie dobrze. Starałam się ćwiczyć systematycznie.

Silniejszy ból pojawił się w połowie lutego bieżącego roku. Najpierw
bardzo silny ból, rwiący, promieniujący do lewej nogi od lędźwi do
stopy, po ketonalu ustał. Po trzech dniach podobna sytuacja do prawej. I
znowu na kilka dni spokój. Ale później zaczął się ciągły, trwa to 3
miesiące, bóle były falami, raz silniejsze, raz słabsze, raz bardziej w
okolicy kolana, raz stopa, raz w kręgosłupie. Od trzech tygodni
nastąpiło bardzo duże pogorszenie. Ból jest ciągły, od rana do
wieczora, właściwie do nocy, bo mam olbrzymie problemy z zaśnięciem.
Zaczyna się w lędźwiach, bardziej po lewej stronie, chociaż często jest to cały pas lędźwiowy, dalej cała lewa
noga aż do stopy, bardzo silny ból, czasami też do prawej nogi.
Rezonans robiony na początku maja nic nie wykazał.

Wynik rezonansu:
* Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Stan po operacji L5-S1.
Na poziomie L5-S1 krążek międzykręgowy obniżony z
cechami
dehydratacji.
Niewielka, wzmacniająca się po kontraście blizna w przedniej
części
worka oponowego i po stronie lewej w zachyłku bocznym.
Nie stwierdza się ewidentnych cech przepukliny nawrotowej w
badanym
odcinku kręgosłupa.
Kanał kręgowy prawidłowej szerokości.
W badanym odcinku kręgosłupa morfologia sygnału rdzenia
kręgowego
prawidłowa. *

Lekarz stwierdził blokadę stawu krzyżowo-biodrowego.

Byłam u fizjoterapeuty, który od razu na wstępie powiedział, że tak
silne objawy nie są spowodowane zablokowanym stawem. Zrobił mobilizację,
która zmniejszyła ból w pośladku, ale zupełnie nie wpłynęła na ten
silny ból w lędźwiowym odcinku ani w nodze. Dopiero plastry (kinesiolgy
taping) nieco osłabił ten ból w odcinku lędźwiowym, ale nadal noga
boli strasznie.

Powiedział również o osłabieniu siły mięśniowej, ewidentnie przy
staniu na jednej nodze. Ćwiczenia, każda forma ruchu, nawet spacery,
siedzenie, wszystko nasila dolegliwości i to bardzo.

Fizjoterapeuta powiedział, że to wyraźny problem neurologiczny i
poradził udać się do lekarza, ponieważ z jego strony to wszystko, nic
więcej nie może zrobić, potrzebna jest diagnoza.

Lekarz natomiast u którego byłam dwa tygodnie temu nie stwierdził zmian
neurologicznych, poza tym nie widzi problemu na zdjęciach rezonansu i
kazał udać się do rehabilitanta na tą moblizacje stawu, która nic nie
pomogła.

basen i ćwiczenia znacznie nasilały dolegliwości, rehabilitant odradził
prób, polecił udać się do dobrego lekarza, żeby znaleźć przyczynę.

ból jest bardzo bardzo silny, a nie ma diagnozy.

Marta 2010-06-01, 19:02

Witam ja tez byłam operowana na tym odcinku 3miesiace temu bylam na rehabilitacji i wynik jet taki ze nie boli mnie juz tak noga objawy takie same jak ty ale nie moge sobie poradzic z bolem kregoslupa jest okropny ..... wiec wiem co to znaczy

Dorota 2010-06-22, 11:29

Witam ja mam podobny problem ,od stycznia bardzo cierpię przepuklina naL4L5 i taksamo potworne bule pośladka promieniujące Bule do lewej nogi drętwieje mi stopa ,we wrześniu mój stan tak się pogorszył że byłam w szpitalu dwa tygodnie i bez rezultatu boli coraz bardziej a lekarze rozkładają ręce i przepisują coraz inne leki przeważnie antydepresanty .JESTEM ZDESPEROWANA I ROZCZAROWANA POSTAWĄ MOJEGO NEUROLOGA NIE STAĆ MNIE NA PRYWATNE LECZENIE A LEKAERZ NIC NIEROBI ŻEBY MI POMUC A BUL JEST OKROPNY:((((((((((((

HALINA 2010-10-05, 12:42

Witam, jestem 2 lata po operacji tego odcinkaL4L5.Kiedy pojawiły się bóle nogi lekarz zaproponował mi neurolizę,słyszałam,że wielu osobom pomogła,może warto zasugerować swojemu lekarzowi-mnie pomogła minimalnie i teraz moj lekarz prowadzący zaproponował mikrodekompresje-czy zadziała-zobaczymy w każdym razie cieszę się ,że są jeszcze jakieś sposoby i warto próbować powodzenia Małgorzata 02-12-2010

MAŁGORZATA 2010-12-02, 18:56

Moje problemy z kręgosłupem zaczęły się trzy lata tamu, miałam wtedy 12 lat, okazało się że to dyskopatia, na dwóch poziomach, dwóch dysków w ogóle nie było, jak to lekarz wyjaśnił zostały wydalone z organizmu za pomocą płynu rdzeniowo mózgowego, miałam jedną operacje zmniejszenia wypuklin, ale nic nie pomogła, do tego jeszcze skolioza obustronna i lordoza i rozszczep trzech kręgów. Lekarz uświadomiłmnie że mam kręgosłup 50-letniej kobiety, czekają mnie jeszcze dwie operacje... Ale będzie dobrze,
Ogólnie rzecz biorąc ból jest okropny, więc wiem o czym tu piszecie. Ale najważniejsze to się nie poddawać, będzie dobrze, Serdecznie pozdrawiam *)

Natalka 2011-03-22, 19:24