Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból łydek i ud oraz trudności w chodzeniu przy dyskopatii

Ból łydek i ud oraz trudności w chodzeniu przy dyskopatii

Witam!
osiem lat temu zaczęły mnie bolec łydki,z czasem ból doszedl do polowy ud. Lekarze przypuszczaja że ma to związek z dyskopatia. Mam trudności w chodzniu. Najwiekszy ból jest rano po obudzeniu i w sytacjach stresowych. Mam 47 lat, lekarze maja trudności ze stwierdzeniem przyczyny objawów.
Oto wyniki przeprowadzonych badan:

Badanie TK kręgosłupa L4-S1 warstwami 3mm
W obrębie tarcz miedzykręgowych L4-L5 i L5-S1 widoczne są rozległe wypukliny dyskowe z obustronną kompresją korzeni nerwowych i worka oponowego oraz wyczerpaniem rezerwy objętościowej kanału kręgowego w postaci wyciśnięcia zachyłków bocznych. W obrębie zwężonej tarczy L5-S1 widoczne są cechy zmian degeneracyjnych aparatu dyskowego w postaci fenomenu próżniowego. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w postaci drobnych wyrośli osteofitycznych na krawędziach trzonów kręgowych.Przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 z przewapnieniem blaszek granicznych o cechach dyskopatii.
USG tętnic dolnych prawych
W tętnicach kończyny dolnej prawej widoczne pogrubienie warstwy infima &#8211*media i nieliczne,uwapnione blaszki miażdżycowe. Największe z blaszek w tętnicy udowej wspólnej,przed odejściem tętnicy udowej głębokiej. Blaszka istotnie nie zwęża światła naczynia i nie spowoduje przyspieszenia prędkości przepływu. Przepływ, spektrum przepływu, prędkość przepływu w tętnicy udowej wspólnej. Powierzchownej, podkolanowej, piszczelowej przedniej i tylnej &#8211* w granicach normy.
Dodam że palę papierosy od 30 lat. Lekarze nie określili jednoznacznie powodu bólu nóg. Za wszelkie informacje związane z moim schorzeniem będę bardzo wdzięczny.

mati27 2010-11-22, 22:41

Objawy są z dużym prawdopodobieństwem wynikiem zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych L4-S1 za czym przemawia ucisk korzeni nerwowych. Usg wykluczyło zmiany naczyniowe, które mogłyby być przyczyną. Dolegliwości bólowe są bardziej wyrażone rano, ze względu na pozycję nocnego wypoczynku, niewygodnego materaca (zbyt miękki), potem pewnie Pani zajmuje się obowiązkami czy przyjmuje leki stąd ból zostaje trochę wytłumiony. Należy wykonać MR odcinka lędźwiowego i z wynikiem udać się do neurologa/neurochirurga na konsultację.

neuron 2010-11-25, 19:26

Witam ponownie,
udałem się do lekarza neurologa i wykonano mi ponowne badania TK. Lekraz powiedział, że dyskopatia sie pogorszyła. Teraz czekam na wizytę u neurochirurga, neurolog uznał że badanie MR jest zbędne. Czy ma rację czy może warto zwrócić się z prośbą o skierowanie na MR do innego lekarza? Zmieniłem matera dzięki czemu początkowo ból się zmniejszył, jednak nadal sie utrzymuje.
Pozdrawiam

mati27 2011-04-28, 15:34