Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym po urodzeniu dziecka

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym po urodzeniu dziecka

Witam, bardzo proszę o opinię. Mam 30 lat, dwa lata temu urodziłam dziecko i nasiliły się moje problemy z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo krzyżowym. Epizody bólowe mam od kilku lat ok 8-10 - parę razy w roku-leczono mnie zachowawczo przepisując leki przeciwzapalne iprzeciwbólowe bez konkretnej diagnozy. W czerwcu ub. roku pojawiły się silne bóle, problem z chodzeniem, drętwienie nogi itp. *Nowy* lekarz zlecił badanie RTG kręgosłupa L-S PA i bok - diagnoza: obniżenie tarczy międzykręgowej L4-L5-S1-DYSKOPATIA +niestabilnośc. Bóle niedowytrzymania wracały. Z początkiem tego roku ponowił się silny ból, leki nie pomogły, trafiłam na pogotowie, była seria zastrzyków olfen 1o szt. + zastrzyki rozluźniające mięśnie. Ból trochę ustąpił, zaczęłam chodzic i mogłam ponownie załatwic się odczuwając mniejszy ból. Neurochirurg zlecił mi badanie MR, które wykazało masywną pośrodkową podwięzadłową przepuklinę jadra miażdżystego krążka międzykręgowego L4/L5 o wymiarach 1,3 X2,1X1,6 skierowana doogonowo, która powoduje ucisk struktur wewnątrzkanałowych, bardziej korzenia nerwu rdzeniowego L5 po lewej stronie. Jego kompresję nasilają przerośnięte wyrostki stawowe i pogrubiałe wiązadła żółte. Ponadto mam pośrodkowo-prawostronną niewielką wypuklinę krążka międzyk. L5/S1 oraz dyskretną okreżną wypuklinę krążka L3/L4 obie z cechami uszkodzenia pierścieni włóknistych w tylnych częściach. Występuje też degeneracyjne obniżenie sygnału w obrazach T-2 zależnych krążków L3/L4-L5/S1. Są też cechy dyskretnego obrzęku szpiku kostnego w przytarczkowych częściach trzonów L4 I L5. Leki przyjmuję ok 1,5 m-ca ostatnio co drugi dzień, jeśli nie wezmę ból pojawia się nagle lub stopniowo, jest niedowytrzymania, promieniuję do lewego pośladku, uczucie rozrywania pośladka, uda i łydki. Wydaje się jakby *bolały* kości. Boli w dzień i w nocy. Miałam zlecone tzw. elektrostylulację, ale to niewiele pomogło. Czy zalecana jest operacja? Liczyłam że ból się *wyciszy*, jest lepiej ale nie jest to stan by życ tak dalej. Proszę o diagnozę.

Roksana 2012-02-17, 20:03

Jak najbardziej należy skonsultować się z neurochirurgiem pod kątem kwalifikacji do operacji. Opisano w MR ucisk struktur nerwowych, co już wskazuje na takie leczenie.

neuron 2012-02-21, 18:25