Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból kręgosłupa szyjnego przy zmianach zwyrodnieniowych i wypuklinach z uciskiem na worek oponowy

Ból kręgosłupa szyjnego przy zmianach zwyrodnieniowych i wypuklinach z uciskiem na worek oponowy

Witam, bardzo proszę o interpretację wyniku MR gdyż neurolog, który mnie prowadzi nie powiedział mi za wiele tylko to, że będzie mnie bolało z powodu wpukliny, trochę sobie popisał do tego zapisał silne leki p/bólowe i tak mam od maja tego roku. Z bólem kręgosłupa borykam się od około 4 lat w miedzy czasie jeździłam do pani neurolog, która mi dała na badanie MR głowy i na tym koniec, o kręgosłupie słuchać nie chciała. Zmieniłam lekarza chodzę prywatnie ale też za wiele nadal nie wiem na temat swojego kręgosłupa oprócz brania leków, zabiegi co jakiś czas laser magnetronik aquavibron ćwiczenia tens. Zabiegi mi nie przynoszą ulgi od pół roku leki p/ bólowe i na tym koniec. Opis badania MR:

Wykonano badanie MR kręgosłupa szyjnego w sekwencjach SE T1, FSE T2 i STIR oraz MERGE T2 w przekrojach poprzecznych i strzałkowych w warstwach o grubości 3mm.

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego z tendencją do ustawienia kyfotycznego. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzeń i drobnych wyciągnięć krawędzi trzonów kręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe widoczne są także w stawach międzykręgowych w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i proliferacji kostnej krawędzi powierzchni stawowych. Zmniejszenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego zwłaszcza na poziomie C3-C4- oraz zmniejszenie tylnej rezerwy płynowej kanału kręgowego praktycznie na całej długości odcinka szyjnego. Obniżenie tarczy międzykręgowej C5-C6 oraz niewielkiego stopnia obniżenie tarczy C4-C5 i C6-C7. Cechy dehydratacji C2-C3 i C6-C7 oraz częściowej dehydratacji pozostałych tarczy międzykręgowych w odcinku szyjnym. W segmencie C2-C3 i C3-C4 zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych wpuklają się do obu otworów miedzykręgowych. Na poziomie C5-C6 obecna jest ok. 2.5-3 mm pośrodkowa portuzja krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, z niewielkim modelowaniem rdzenia szyjnego w odcinku przednim- bez zmiany sygnału rdzenia, z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych . Na wysokości C6-C7 uwidoczniono ok. 2.5 mm uwypuklenie krążka miedzykręgowego z modelowaniem worka oponowego z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w odcinku szyjnym ok. 13 mm. Sygnał rdzenia szyjnego jednorodny. Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego badania gdyż bóle kręgosłupa i okropne bóle głowy towarzyszą mi już cały czas a ja cały czas tylko łykam leki p/bólowe, które mi już coraz mniej pomagają. Pozdrawiam

Małgorzata 2011-10-27, 21:05

Ma Pani liczne zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Poza tym na odcinku C5-6 występuje modelowanie rdzenia kręgowego. Wszystkich zmian nie da się zoperować, ale chociaż należy rozważyć leczenie na tym poziomie. Poza tym ze względu na pozostałe zmiany, może Pani odczuwać po operacji nadal bóle kręgosłupa.
Radzę skonsultować się jeszcze z neurochirurgiem.

neuron 2011-10-30, 17:14

Witam serdecznie dziękuję za odpowiedź tak cenną dla mnie, pozdrawiam całe forum neurologiczne. Małgorzata

Małgorzata 2011-10-30, 22:12