Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból kręgosłupa promieniujący do lewej nogi

Ból kręgosłupa promieniujący do lewej nogi

Witam. Jestem po operacji kości udowej,miałam znieczulenie podane do kręgosłupa i od tej pory mam problem z ciągłym bólem nogi i całego pośladka,promieniujący do kolana i stopy. a oto mój rezonans kręgosłupa. pogębienie fizjologiczne lordozy lędzwiowej z horyzontalnym ustawieniem kosci krzyzowej.Dyskretne obniżenie wysokości przestrzeni międzykregowej.L-4-L5. Zaburzenia uwodnienia krazków miedzykregowych na poziomie L4-L5,L5-S1..Wyostrzenia na przednio bocznych krawędziach trzonów kregów od L2-L5.W obrębie prawobocznej cześci trzonu L1 naczyniak wym,23x22x19mm.W obrębie trzonu kręgu TH12 widoczna wysepka tłuszczowa o śr,14mm,w obrebie trzonów kręgów L4i L5 widoczne zmiany śr,9,7mm(naczyniak atopowy)w obrrębie trzonu kręgu TH11 naczyniak o wym29x26x22mm,(na granicy zasiegu cewki) Przestrzen L1-L2...dyskretne obwodowe rozluznienie pierścienia włóknistego modelujące od przodu worek oponowy,bez spłycenia zachyłków bocznych..Przestrzeń L2-L3...j/w. przestrzen L3-L4,,szerokopostawne,tylne uwypuklenie krążka miedzykręgowego z niewielką prawostronną lateralizacją modelujące od przodu worek oponowy ,oraz spłycające oba zachyłki boczne,w większym stopniu po stronie prawej,bez wyraznych cech ucisku korzeni nerwowych. Przestrzeń L4-L5szerokopostawne,tylne uwypuklenie krązka miedzykręgowego uciskające od przodu worek oponowy,oraz spłycajace oba zachyłki boczne w większym stopniu po stronie lewej.Spłycony otwór międzykręgowy lewy..uszkodzenie włókien pierścienia włóknistego w częsci tylnej,zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykręgowych...przestrzeń L5-S1:centralna ,tylna przepuklina krazka miedzykregowego uciskająca od przodu tłuszcz nadtwardówkowy oraz modelująca nieznacznie worek oponowy i spłycająca oba zachyłki boczne. Uszkodzenie włókien pierścienia w czesci tylnej.Zmiany zwyrodnieniowe nasilone w atawach międzykręgowych.

Witam:)Proszę o poradę co dalej robić? ,bo ból nogi i pośladka jest bardzo uciążliwy...Dziękuje i pozdrawiam.

Barbara 2012-03-12, 11:42

Opisano bardzo liczne zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne. Nie ma jako takiego ucisku na struktury nerwowe. Być może bóle wiążą się z unieruchomieniem związanym z operacją. Należy rozważyć konsultację z neurochirurgiem oraz rehabilitację.

neuron 2012-03-17, 17:29

Bardzo dziękuje za informację:)

Barbara 2012-03-17, 21:49

Witam ,zrobiłam MR odcinka szyjnego i oto wynik: Widoczne zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem trzonów kręgów od C2 do C7.Na poziomie C5-C6 cechy centralnego uwypuklenia tarczy m-k w wymiarze AP do ok.2mm, czoło uwypukliny modeluje od przodu worek oponowy, lateralizując nieco lewobocznie, czoło uwypukliny dochodzi do powierzchni rdzenia kręgowegobez jego impresji. kanały korzeniowe wolne. na pozostałych poziomach cech dyskopati nie stwierdza sie.Kanały korzeniowe wolne. Rdzeń kręgowy o prawidłowej objetoscii sygnale bez ognisk mielomalacyjnych widoczne zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k na poziomie C6-C7 nieco modelują przestrzeń podpajęcząpodpajęcza od tyłu... W zakresie zęba obrotnika jak równiez w zakresie segmentu C1,C4,C7, widoczne zmiany ogniskowe kuliste o pośrednim sygnale w sekw.T1 zaleznych,nieco podwyzszonym sygnale w sekw.T2 zaleznych o sred.na poziomie zęba obrotnika ok.8 mm,C4-ok 8 mm, C7-ok5 mm-o obrazie nietypowych naczyniaków?zmiany ekspansywne?? po dożylnym podaniu śr,kontrastowego uległy wzmocnieniu. Wskazane poszerzenie diagnostyki o ewentualną scyntografie?? Proszę o porade. Lekarz kazał chodzić mi w gorsecie,.Czy to konieczne?

Barbara 2012-03-22, 14:32

Tak, przez opisane zmiany. Chroni to Panią przed ewentualnymi uszkodzeniami kręgów. Bardzo dobrze, że wykonała Pani ten MR. Należy wykonać jeszcze scyntygrafię, skierowanie powinien wydać lekarz. Ważne jest aby dokończyć diagnostykę. Zmiany ekspansywne to podejrzenie zmian nowotworowych. Do różnicowania z naczyniakami.

neuron 2012-05-01, 09:48