Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Blizna uciskająca worek oponowy oraz prawy korzeń po dyscektomii

Blizna uciskająca worek oponowy oraz prawy korzeń po dyscektomii

Witam. Jestem po operacji dyscektomii w 2009r. w tej chwili odczuwam dolegliwości rwy kulszowej prawej nogi oraz drętwienie łydki i 4,5 palca u prawej stopy. Niespodziewanie znalazłam się w szpitalu gdzie zrobiono mi MR :
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego.
Stan po operacji dyskopatii na poziomie L5-S1.
Skolioza lewostronna oraz spłycenie fizjologicznej lordozy.
Znacznego stopnia zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 oraz zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych na tym poziomie w postaci nierówności blaszek nasadowych, osteofitów na krawędziach trzonów i zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego. Zmiany degeneracyjne w tarczkach międzykręgowych na poziomach L4-L5 i L5-S1.
Na operowanym poziomie L5-S1 stwierdza się prawostronne zmiany bliznowate obejmujące boczną prawą ścianę worka oponowego i prawy korzeń nerwowy. Nawrotowego wypadnięcia jądra miażdżystego nie stwierdza się.
Na poziomie L4-L5 centralna protruzja tarczki międzykręgowej powodująca ucisk worka oponowego, bez ucisku korzeni nerwowych.
Na poziomach L2-L3 i L3-L4 nieznaczne uwypuklenia tarczek międzykręgowych bez istotnego ucisku worka oponowego.
Stożek rdzeniowy oraz włókna ogona końskiego prawidłowe.
Proszę o wytłumaczenie skąd ta blizna i czy jest możliwe aby rozrastała sie dalej. Jakie jest ryzyko i powodzenie ponownej opracji.
Dziekuję Asia ( mam 40 lat)

Joanna 2013-05-02, 14:19