Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bezinwazyjne leczenie przy wypadniętym dysku na poziomie lędźwiowym

Bezinwazyjne leczenie przy wypadniętym dysku na poziomie lędźwiowym

2 miesiące temu chwycił mnie straszny ból lewej nogi z objawem opadania stopy (chłapanie). Po ok. 2,5 tygodnia ból zaczął przechodzić po zakończeniu serii zastrzyków z rodziny*B*.
Wykonałem MRI które wygląda następująco:
Odwodnienie krążków M/k w odcinku L3-S1. Na poziomie L5-S1 obecna paracentralna lewostronna i otworowa ekstruzja z masą wypadniętego dysku o łącznej wysokości ponad 2 cm i z mozliwą brzeżną przyśrodkową sekwestracją układająca się dogłowowo na wysokości ok. 10 mm; wypuklającą się do światła kanału kręgowego na 7 mm. Powyższe zmiany powodują ucisk worka oponowego i korzeni nerwów rdzeniowych L5 i S1 po lewej stronie. na poziomach L3-L4-L5 stwierdza sie uwypuklenie krążków m/k z obecnością w ich tylnych częściach wysokosygnałowych zależnych zmian o charakterze pękniecia pierścienia włóknistego z modelowaniem worka oponowego. Poza tym brak cech stenozy kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz objawów wypadnięcia jadra miażdzystego krążka międzykręgowego.
Stożek rdzenia kręgowego nieuciśniety, o prawidłowej intensywności sygnału.
Wnioski: lewostronna PJM L5/S1 z możliwością sekwestracji do rozważenia discektomia.
_________________________________

Czy są szanse uniknięcia operacji i zastąpienia leczenia metodą bezinwazyjna? Co może być następstwem gdy nie poddam sie operacji? Czy po zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne lub paraliż nogi(stopy)?

Marek 2012-06-25, 07:51

Oczywiście decyzja o operacji należy do Pana. Opis objawów klinicznych i wyniku MR są wskazaniem do pilnej operacji. O wszystkich powikłaniach poinformuje Pana neurochirurg.

neuron 2012-06-26, 18:23

Dziękuję za odpowiedź. Mam mieć operację za 6 dni. Czy gdybym nie poddał się operacji może grozić mi nawrót chlapania/opadnięcia stopy, lub jakieś inne następstwa?
Proszę o odpowiedź.

Marek 2012-06-26, 21:25