Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Asymetryczne wpuklanie się płynu w zbiornikach okołosiodłowych do siodła tureckiego

Asymetryczne wpuklanie się płynu w zbiornikach okołosiodłowych do siodła tureckiego

Dostalam wynik badania MR na ktore skierowal lekarz ginek-endo z powwodu olbrzymniej prolaktyny.Stan taki utrzymywal sie od kilkunastu lat-okolo 20.Jestem kobieta lat 62.A oto wynik badania-opis-W obrebie siodla tureckiego widozna struktura plynowa o wym.12x10x11mm,zajmujaca wieksza czesc siodla:po stronie lewej,centralnie i w mniejszej stopniu w prawo od linii posrodkowej.Plyn w obrebie tej struktury ma sygnal taki sam jak plyn mozgowo-rdzeniowy.Miąższ gruczolowy przysadki mozgowej otaczajacy tą strukture jest scienczaly do ok.1-3mm.Po stronie prawej tkanka gruczolowa przysadki mierzy ok.10x7x5 mm.Zaznaczona część nerwowa w granicach normy.Patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrebie przysadki mozgowej i pozostalych struktur siodla tureckiego nie stwierdza sie.Lejek przysadki zlokalizowany nieznacznie w lewo od linii posrodkowej,prawidlowej grubosci.Skrzyzowanie nerwow wzrokowych bez znieksztalcen,przemieszczen i zmian ogniskowych.Obraz okolicy nadsiodlowej i struktur podwzgorza bez nieprawidlowosci.Nieliczne ogniska naczyniopochodne w obu pólkulach mozgu.Uklad komorowy bez przemieszczen,prawidlowej szerokosci.Wniosek:obraz MR struktur siodla tureckiego sugeruje asymetryczne wpuklanie się plynu w zbiornikach okolosiodlowych do siodla/zespol czesciowo pustego siodla/,w rozpoznaiu róznicowym nalezy uwzględnic rowniez torbiel kieszonki Rathkego lub inego rodzaju torbiel środsiodlową.-TYLE OPIS- co robic?czy to siee leczy czy operuje-mam dretwienia lewej strony twarzy.leczę cisnienie i pobolewa mnie glowa o takze szum w lewym uchu oraz pobolewania lewego ucha a laryngolog nic nie stwierdza.

Hanna 2011-12-02, 22:18

Zmiana jest niewielka, jednak może powodować dolegliwości. Należy rozważyć jej usunięcie. Najlepiej skonsultować się z neurochirurgiem. Objawy laryngologiczne mogą wynikać z opisanej zmiany.

neuron 2011-12-07, 21:12

Bardzo,bardzo dziękuję,troszeczke sie uspokoilam.

Hanna 2011-12-07, 23:14