Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zmiany odpowiadające demielinizacji naczyniowej na tle mikroangiopatii

Zmiany odpowiadające demielinizacji naczyniowej na tle mikroangiopatii

Miałam robione badanie MR dostałam taki opis*Badanie MR głowy wykonane w obrazach T1 i T2 zależnych, FLAIR w płaszczyznach poprzecznej i strzałkowej. W obrębie istoty białej w położeniu podkorowym widoczne nieliczne, drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i FLAIR, niewidoczne w T1. Opisywane zmiany są niespecyficzne -odpowiadają najpewniej demielinizacji naczyniowej na tle mikroangiopatii.*Chciałabym wiedzieć co to oznacza i czy są jakieś powody do obaw?














Ola 2011-02-19, 20:21

Mikroangiopatia to uszkodzenia małych naczyń (drobnych tętnic, żył, naczyń włosowatych). Najczęstszą przyczyną takich zmian są powikłania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób zapalnych małych naczyń. Wynik badania (szczególnie kliszę) powinien ocenić neurolog, porównać z występującymi objawami, występującymi u Pani chorobami. Zmiany są nieliczne i drobne, także nie jest to poważny problem.

neuron 2011-02-19, 22:28

Mam dopiero 28 lat i troche mnie to zaniepokoiło gdyż mam oprócz tego stwierdzony niewielki niedowład prawostronny i dokuczają mi straszne bóle głowy i drętwienie nóg ,zrobiono mi jeszcze test na boreliozę i MR kręgów szyjnych(wyszło ok)

Ola 2011-02-20, 09:58

Mi tez wyszedł taki sam wynik, tylko ze ja mam pojedyncze drobne ognisko a ty masz nieliczne, ale reszte mam tak jak ty. mi rowniez lekarka nic takiego nie powiedziala i wypisala mnie ze szpitala, a powiedziala, ze zmiany te maja przewaznie starsi ludzi i to wszystko, pytalam sie natomiast swojej pani internistki i ona powiedziala ze nie ma nie pokoju do obaw, bo to jakas mala zmiana w zylce lub tetnicy, wszystko,

lor 2011-03-15, 19:50

Wszystko sie zgadza mi też kazano sie nie przejmować zrobiłam teraz test na boreliozę bylam u lekarza bo wyszlo nie za dobrze kazano zrobić mi test potwierdzający zrobiłam ale zaniepokoiło mnie bardzo jak Pani doktor zapytała czy lekarze nie podejrzewaja sm.Jest to dla mnie tym gorsze że już drugi raz slysze podobną próbę diagnozy że się tak wyrażę.Czuję się źle drętwieją mi nogi i prawa ręka głowa boli tak bardzo że trudno to opisać więc trudno mi uwierzyć że nic się nie dzieje tym bardziej że podobno bolerioza nie daje takich zmian w mózgu.Pytanie moje więc brzmi co te zmiany mogą spowodowac czy to jest efekt jakiejś przebytej choroby czy też trwającej a może początek?

Ola 2011-03-23, 15:27

Ja tez tak pomyslalam na poczatku, ale NIKT MI NIC TAKIEGO NIE POWIEDZIAŁ


byłas u neurologa, co to za kobieta, ktora to podejrzewa ?

lor 2011-03-24, 10:43

Do neurologa tym razem mam nadzieje dobrego ide w poniedziałek

Ola 2011-03-24, 12:30

No ja mam sm i to są objawy sm.

ja 2014-02-14, 18:40