Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zmiany naczyniopochodne, torbiel retencyjna i zgrubienie błony śluzowej dna zatoki szczękowej

Zmiany naczyniopochodne, torbiel retencyjna i zgrubienie błony śluzowej dna zatoki szczękowej

Proszę o wyjaśnienie opisu mojego wyniku badania MR głowy.

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1- i T2-zależne) oraz FLAIR i DWI-EPI w płaszczeżnach poprzecznych, czołowych i sprzałkowych.

Badanie MR wykazuje w istocie białej obu okolic czołowo-cienieniowych, podkorowo, obecność drobnych ognisk hiperintensywnych w obrazach T2 zależnych i sekwencjach FLAIR pogących odpowiadać zmianom naczyniopochodnym, jednak biorąc pod uwagę wiak pacjentki wymagających zróżnicowania ze zmianami demielinizacyjnymi.

Najwieksze z ognisk, śr. do 0,50 cm, połozone jest w lewej okolicy cienieniowej w warstwach nadkomorowych.

Wskazane dalsze monitorowanie.

Poza tym obraz mózgowia i wewnatrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy.

W dnie zatoki szczękowej lewej widoczna ostrodganiczona struktura, o wypukłej górnej granicy i śr. około 1 cm, hiperintensywna w obszarach T2 zaleznych i hipointensywna w T1 zaleznych, przemawiająca za torbielą retencyjną. Odcinkowe zgrubienie błony śluzowej dna zatoki szczękowej prawej szerokości do 0,60 cm.

W uzupełnieniu chciałabym dodać, że skierowano mnie na to badanie w wyniku codziennych bóli głowy o różnych intensywnościach trwających od ponad 3 lat. Mam 31 lat.

Aleksandra 2012-11-01, 23:04