Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zmiany degeneracyjno-demielinizacyjne-naczyniopochodne w obrębie mózgowia

Zmiany degeneracyjno-demielinizacyjne-naczyniopochodne w obrębie mózgowia

Witam. Około Lutego 2012 miałem pierwszy raz zawroty głowy. Zawroty głowy zdażały się w czasie dużego wysiłku fizycznego szczególnie gdy byłem głodny. Przydażyło się to również gdy wypiłem mocną kawę (mocca) idąc na nocną zmianę. Zwaroty trwają około do20s. Obecnie zawroty (szybkie wirowanie świata) przydażają się co miesiąc. Badałem cukier we krwii kilkakrotnie - jest w porządku, ciśnienie też ok.

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji SE/T1, T2, FLAIR, DWI w płaszczyznach poprzecznych, T2 SPC w płaszczyznach strzałkowych oraz po dożylnym podaniu kontrastu w sekwencji SE/T1 w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Grubość warstw 5 mm.

Dane ze skierowania: zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

W obrębie istoty białej mózgu, głównie w obszarach podkorowych widoczne drobne, pojedyncze ogniskowe zmiany o charakterze degeneracyjno-demielinizacyjnym-naczyniopochodnym - średnica największej ze zmian do 4mm.

Pozostała część istoty białej i szarej mózgu prawidłowa.

Układ komorowy nadnamiotowy miernie szeroki, nieprzemieszczony, symetryczny.

Komora III szerokości do 10mm.

Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe.

Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu, móżdżek, okolice kątów mostowo - móżdżkowych) prawidłowa.

Rezerwa otworu wielkiego zachowana.

Piramidy kości skroniowych prawidłowo powietrzne.

Przestrzenie podpajęczynówkowe w obszarze nadnamiotowym nieposzerzone.

Pogrubienia błony śluzowej w zatoce szczękowej po stronie lewej oraz nieznacznie w obrębie sitowia.

Po dożylnym podaniu kontrastu obszarów o patologicznej intensywności sygnału nie stwierdza się.

Wnioski:
Drobne zmiany degeneracyjno-demielinizacyjne-naczyniopochodne w obrębie mózgowia.
Będe wdzięczny za informacje co to może oznaczać czy można wykluczyć SM?

Adam 2013-01-03, 13:27