Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zmiana podostra niedokrwienna w strukturach głębokich lewej półkuli mózgu

Zmiana podostra niedokrwienna w strukturach głębokich lewej półkuli mózgu

W lewej półkuli mózgu naw bocznej części wzgórza na granicy z torebką wewn. Widoczne owalne ognisko hiperintensywne o wymiarach 12mmAPx7mm poprzecz. X 16mm CC. Ognisko to wykazuje ograniczenie dyfuzji, nie ulega wzmocnieniu kontrastu, nie wywołuje ewidentnego efektu masy. Odpowiada prawdopodomnie podostrej zwianie niedokrwiennej.

Ponadto w istocie białej prawego płata czołowego – niespecificzne (4mm) ognisko hiperintensywne. Linijne ognisko hiperintensywne na przyśrodkowym zarysie gałki bladej po str. Prawej – prawdopodobnie o harakterze drobnego przeszywającego naczynia żylnego.
Poza tym innych zmian w obrębie półkuli i pnia mózgu oraz móżdźku nie stwierdzono. Komory symetryczne nieposzerzone. Zbiorniki przestrzeni podpajęczynówkowej w normie. Struktury podśrodkowe, podstawa mózgu i pogranicze czaszkowo-szyjne bez zmian. Zachowany sygnał przepływowy z dużych naczyń mózgowia. Oczodoły i zatoki przynosowe bez zmian.

Przepływ w dużych naczyniach mózgowych zachowany. Nie widać cech malformacji naczyniowej, ani ewidentnego zwężenia dużych naczyń. Niewielkie uwypuklenie na tylnym zarysie t. szyjnej wewn. W miejscu odejścia t. łacznej tylnej.
WNIOSEK: Ognisko hiperintensywne w strukturach głebokich lewego półkuli mózgu prawdopodobnie o charakterze zmiany podostrej niedokrwiennej. Wskazane badanie kontrolne. Wskazana dalsza diagnostyka w celu wyjaśnienia podłoża zmiany (ryzyko naczyniowe ) Poza tym nie stwierdzono innych znaczących zmian patologicznych w obrębie mózgowia

Kama 2013-03-08, 00:04

Witam Serdecznie

Dostałam skierowanie od mojego neurologa na MR głowy z opcją Angio powodem badanie były wieczne bole głowy drętwienia rąk i nóg i oto wynik

W lewej półkuli mózgu naw bocznej części wzgórza na granicy z torebką wewn. Widoczne owalne ognisko hiperintensywne o wymiarach 12mmAPx7mm poprzecz. X 16mm CC. Ognisko to wykazuje ograniczenie dyfuzji, nie ulega wzmocnieniu kontrastu, nie wywołuje ewidentnego efektu masy. Odpowiada prawdopodobnie podostrej zwianie niedokrwiennej.

Ponadto w istocie białej prawego płata czołowego – niespecyficzne (4mm) ognisko hiperintensywne. Linijne ognisko hiperintensywne na przyśrodkowym zarysie gałki bladej po str. Prawej – prawdopodobnie o charakterze drobnego przeszywającego naczynia żylnego.
Poza tym innych zmian w obrębie półkuli i pnia mózgu oraz móżdżku nie stwierdzono. Komory symetryczne nieposzerzone. Zbiorniki przestrzeni podpajęczynówkowej w normie. Struktury podśrodkowe, podstawa mózgu i pogranicze czaszkowo-szyjne bez zmian. Zachowany sygnał przepływowy z dużych naczyń mózgowia. Oczodoły i zatoki przynosowe bez zmian.

Przepływ w dużych naczyniach mózgowych zachowany. Nie widać cech malformacji naczyniowej, ani ewidentnego zwężenia dużych naczyń. Niewielkie uwypuklenie na tylnym zarysie t. szyjnej wewn. W miejscu odejścia t. łącznej tylnej.
WNIOSEK: Ognisko hiperintensywne w strukturach głębokich lewego półkuli mózgu prawdopodobnie o charakterze zmiany podostrej niedokrwiennej. Wskazane badanie kontrolne. Wskazana dalsza diagnostyka w celu wyjaśnienia podłoża zmiany (ryzyko naczyniowe) Poza tym nie stwierdzono innych znaczących zmian patologicznych w obrębie mózgowia


Moja neurolog dała mi skierowanie do szpitala i zaznaczyła, iż będzie pobierany mi płyn mózgowo-rdzeniowego. Powinnam wyrazić na to zgodę tyle, że sama nie wiem, co mam teraz zrobić lekarka mówi, że nie mam sie niczym martwić, ale nie chcę mi powiedzieć, na jakiej podstawie podjęła decyzje o punkcji lędźwiowej, jakie ma podejrzenia odnośnie diagnozy. Bardzo proszę o udzielenie mi opinie podejrzenia, jakiejkolwiek diagnozy. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

Kama 2013-04-22, 20:50