Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zawroty głowy, zabużanie mowy, paraliż

Zawroty głowy, zabużanie mowy, paraliż

Witam,
Jestem z dziewczyną (ma 18 lat), która od kilku lat ma problemy. Zaczyna się przeważnie tak samo. Wczoraj z rana, jak wstała, nic na wskazuje na to, że miałoby się coś stać. Po parudziesięciu minutach miała zawroty głowy i wszystko jej faluje (jak pod wpływem alkoholu), po czym odczuwa mdłości, kolejno zaczyna mieć zabużanie mowy (mówi, że słowa jej się mieszają). To samo miała rok i dwa lata temu z tym, że wtedy objawy pojawiły się również tego samego dnia popołudniu i zakończyły się 15minutowym całkowitym paraliżem ciała.
Wtedy badania nic nie wykazały i lekarze stwierdzili chwilowy paraliż na tle nerwowym. Niestety w tym roku dziewczyna nie przeżywała żadnych stresujących sytuacji co najmniej od miesiąca, żeby można było zwalić to na nerwy. Mdłości i zawroty nie były spowodowane też nagłym porannym przebudzeniem się, ponieważ dziewczyna wstała normalnie, poszła do łazienki, przemyła twarz i poszła zrobić sniadanie.

Jeżeli już nie wiem jaka to choroba i co powoduje te objawy, to chciałbym przynajmniej przypuszczalnie wiedzieć co się z dziewczyną dzieje i co to może być, po to, żeby poczytać coś na ten temat w internecie i w razie potrzeby wiedzieć jak zareagować i czego ewentualnie mogę się spodziewać w przyszłości, lub też jak jej pomóc :)

Andrzej 2011-08-31, 13:58

Należy przede wszystkim udać się do neurologa i wykonać badania obrazowe głowy. Takie objawy najczęściej wiążą się z zaburzeniami krążenia mózgowego, ale także należy wykluczyć tło demielinizacyjne czy zmiany nowotworowe.

neuron 2011-11-06, 19:12