Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Zanik korowo-podkorowy oraz torbiele

Zanik korowo-podkorowy oraz torbiele

Witam, mój tato ma 54 lata i miał robione Angio MR głowy(bez kontrastu), w wyniku napisane zostało: Badanie w sekwencji FSE, obrazy T2-zależne, w płaszczyźnie poprzecznej oraz angioMR w sekwencji ToF wykazało:
-zanik korowo-podkorowy z poszerzeniem przestrzeni płynowej przymózgowej w okolicach czołowych; kora mózgowa oraz istota biała o prawidłowej intensywności sygnału; zmian ogniskowych w strukturach mózgowia nie wykazano; układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny; struktury środkowe nieprzemieszczone; obszar o płynowej intensywności sygnału, zlokalizowany w tylnym dole czaszki, pośrodkowo, w łączności ze zbiornikiem wielkim, pomiędzy dolnym częściami półkul móżdżku, mogący odpowiadać torbieli pajęczynówki; podobne obszary o mniejszych wymiarach widoczne w okolicach skroniowych; kompleksy VII i VIII nieposzerzone; prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodów słuchowych wewnętrznych; tętnica przednia mózgu prawa dość wąska w odcinku A1; poza tym naczynia tętnicze wewnątrzczaszkowe bez uchwytnych zmian w wykonanym badaniu.
Czy to jest coś poważnego? Czy da się to wyleczyć? Jaka może być przyczyna tych zmian? Dodam, ze mojego tatę czasem nachodzą takie nagłe ostre bóle tyłu głowy i po chwili przestają albo jak się pochyli to mówi, że ma mroczki. Wcześniej powiedzieli mu, że ma jakieś zmiany a także usłyszeliśmy zdanie „będzie Pan żył aż do śmierci”. Martwię się bardzo, bo neurolog nawet nie obejrzał płytki z badania. Jestem zrozpaczona taką diagnozą bo nikt nam nie mówi nic konkretnego, a być może czas jest ważny. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Katarzyna 2013-09-23, 17:23