Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Vasculitis i ogniska gliozy - wynik mr głowy

Vasculitis i ogniska gliozy - wynik mr głowy

Witam
Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku mr głowy, dodam, że choruję na niezróżnicowaną układową chorobę tkanki łącznej.
Badanie MR głowy wykonano w sekwencji T1, T2, FLAIR, w płaszczyznach poprzecznych, FLAIR CUBE w płaszczyznach strzałkowych oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego w sekwencji T1 w płaszczyznach czołowych i poprzecznych oraz 3D T1 strzałkowych. Grubość warstw 5 mm.
Badanie DW1 mózgowia wykonano przy wartości B=1000.

W obrębie istoty białej obu półkul mózgu, w przeważającej ilości podkorowo, widoczne są rozsiane, drobne ogniska gliozy o charakterze leukodegeneracyjnym naczyniopochodnym. Największe z opisywanych zmian podkorowo w płatach czołowych mają wymiar w osi długiej 5,5 mm.
W obrębie płata ciemieniowego lewej półkuli mózgu, w sekwencjach po dożylnym podaniu środka kontrastowego, widoczne są drobne, nieprawidłowe naczynia żylne o charakterze malformacji. Innych zmian ogniskowych w mózgu nie stwierdza się.
Struktury centralne nieprzemieszczone. Nadnamiotowy układ komorowy z dyskretną asymetrią nieposzerzony.
Niewielka torbiel szyszynki, nie powodująca ucisku na blaszkę czworaczą. Wodociąg mózgu, komora IV i zbiorniki podstawy mózgowia prawidłowe. Struktury tylne jamy czaszki bez cech patologii.
Po dożylnym podaniu środka kontrastowego poza opisywanym mikronaczyniakiem żylnym, nie stwierdzono patologicznego wzmocnienia struktur mózgowia.
W obrazach DW1 i mapa ADC nie stwierdza się cech ograniczenia dyfuzji cząsteczek wody zewnątrzkomórkowej.
Zatoka czołowa hypoplastyczna. pozostałe zatoki oboczna nosa prawidłowo wykształcone, powietrzne.
Wnioski:
Rozsiane ogniska gliozy w obrębie istoty białej półkul mózgowia o charakterze leukodegeneracyjnym naczyniopochodne (w znanym klinicznie przypadku należy brać pod uwagę zmiany w przebiegu vasculitis).
Mikronaczyniak żylny płata ciemieniowego lewej półkuli mózgu.

Anka 2014-10-30, 16:49

Dodam, że zalecono mi leczenie wyłącznie cellceptem 500 mg dziennie
z góry dziękuję za odpowiedź

Anka 2014-11-03, 16:54