Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Torbiel pajęczynówki wpuklająca się do siodła tureckiego

Torbiel pajęczynówki wpuklająca się do siodła tureckiego

Struktury mózgowia o prawidłowej morfologi sygnału z obecnością w istocie białej płatów czołowych pojedynczych, bardzo drobnych, nieprawidłowych obszarów o podwyższonej IS w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR o charakterze naczyniopochodnym niedokrwiennym lub demielinizacyjnym.
Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Ciało modzelowate kształtne, bez zmian ogniskowych. Okolica kątów mostowo-móżdżkowych niezmieniona. W badaniu po podaniu paramagnetyku nie stwierdza się cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Nie stwierdzono cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Morfologia sygnału opon mózgowo-rdzeniowych prawidłowa. Torbiel pajęczynówki wypuklająca się do siodełka tureckiego.


Proszę o opinię. Jest to badanie głowy wykonane w sekwencji TSE w obrazach T1, T2, pd-zależnych w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych. Podano paramagnetyczny środek kontrastujący.

Opis wyniku dużo mi nie mówi.
czy ten torbiel pajęczynówki jest groźny ?
czy można to jakoś zatrzymać ?
jakie są konsekwencje zaniedbania leczenia ?
co może być przyczyną tego schorzenia ?

Wiek osoby 45lat, kobieta.

Anna 2011-03-27, 11:16

Zwykle torbiel pajęczynówki wymaga jedynie obserwacji. W tym wypadku prawdopodobnie również. Ważna jest obserwacja, czy torbiel uciska na przysadkę. Jeśli torbiel będzie się powiększać będzie trzeba rozważyć jej usunięcie. Ucisk na przysadkę może wiązać się z zaburzeniem wydzielania hormonów przysadki.

neuron 2011-03-27, 20:29

Jeśli mi ktoś może pomóc z wyjaśnieniem tego co oznacza wpuklenie zbiornika skrzyżowania nn wzrokowych w kierunku siodla tureckie bo sie troche niepokoję a wizytę dopiero będę miala w kwietniu

beata 2014-03-23, 21:14