Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Torbiel pajęczynówki w tylnym dole czaszki

Torbiel pajęczynówki w tylnym dole czaszki

Wykryto u mnie w rezonansie magnetycznym torbiel pajęczynówki, zacytuje może treść wyniku: *W tylnym dole czaszki widoczna jest torbiel pajęczynówki o wymiarach 3,6 cm na 1,5 cm. Po za tym mózgowie i przestrzenie płynowe wewnątrz czaszkowe w badaniu MR nie wykazują zmian.*

Bardzo proszę o odpowiedź czy jest się czym martwić i czy trzeba to leczyć, a jeśli trzeba to jak to się leczy?


Rafał 2011-08-10, 21:45

Jeśli torbiel pajęczynówki jest objawowa to należy ją leczyć. Ma ona spore rozmiary i jeśli powoduje objawy uciskowe na struktury mózgu to tym bardziej.

neuron 2011-08-11, 23:15

Bardzo proszę o interpretacje opisu rezonansu u 10 l.chłopca,wczesniejsze MR( 2006,2009) były prawdłowe
badanie MR CUN w sekwencjach TSE,FLASH oraz FLAIR w obrazach T1 i T2 zależnych płaszczyznach-osiowej,czołowej i strzałkowej. Struktury środkowe połozone prawidłowo .W istocie białej środka półowalnego widoczne dość liczne,drobne ogniska hipointensywne w obrazach T1 zależnych oraz hiperintensywne w obrazach T2 zależnych-najprawdopodobniej przestrzenie okołonaczyniowe Robina-Virchowa.Poza tym mózg i móżdżek bez widocznych zmian ogniskowych.Układ komorowy symetryczny,nieposzerzony.Okolica przysadki mózgowej zachowana prawidlowo.W tylnymdole czaszki,obwodowo,przysrodkowo,po lewej stronie uwidoczniono owalny obszar o sygnale płynowym ,o wymiarach 14.8/6.3/5.6/mm,najprawdopodobniej torbiel pajęczynówki ?.Kompleksy nerwów VII i VIII nieposzerzone,prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodów słuchowych.Na dnie części tylnej lewej zatoki szczękowej widoczny owalny obszar o gładkich obrysach,o wymiarach 15.6/9,7/13 mm ,o wysokim sygnale we wszystkich sekwencjach-zmiana torbielowata z zawartością tłuszczu ?

z góry dziekuję za odpowiedź ,
czy z takim wynikiem powinnam zgłosić sie do neurochirurga?

Aneta 2013-06-16, 15:03