Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Torbiel pajęczynówki w okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych

Torbiel pajęczynówki w okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych

Przez ostatni tydzień przebywałem na badaniach na oddziale neurologicznym po tym, jak dwukrotnie miałem zawroty głowy. Mam 18 lat. Wykryto u mnie *Drobną torbiel pajęczynówki w okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych*. Oprócz tego miałem min. próbę tężyczkową, która dała wynik wybitnie dodatni.

Torbiel jest wymiarów: poprzeczny 13 mm, pionowy 11 mm i strzałkowy 8 mm. W szpitalu nie uznali tego za coś groźnego, lekarka powiedziała mi, że nerwy wzrokowe są nienaruszone, a torbiel jest niewielka, więc nie jest to nic groźnego. Zaleciła konsultację endokrynologiczną i ewentualnie, ponieważ widziała, że jestem tą torbielą zaniepokojony, poradę u neurochirurga. Jednak stwierdziła, że mimo iż nie jest neurochirurgiem uważa, że ze względu na umiejscowienie torbieli jej operowanie byłoby wielce utrudnione.
Co mam o tym myśleć ? Czy jest to jakieś zagrożenie ? Czym może to byś spowodowane ? Dodam, że nigdy wcześniej nie miałem rezonansu magnetycznego, więc mogę mieć ją od urodzenia.

Dodam jeszcze:
Znajduje się ona w lokalizacji siodłowo-nadsiodłowej. Zbiornik uciska przysadkę, lejek przysadki *prawdopodobnie przemieszczony ku tyłowi*.

Intensywność sygnałów ze skrzyżowania nerwów wzrokowych prawidłowa.

Poza tym przestrzenie podpajęczynówkowe mózgowia symetryczne, nieposzerzone.

Dawid 2011-12-09, 15:01

Jak najbardziej należy udać się na konsultację do neurochirurga. Jeśli występuje ucisk na przysadkę należy rozważyć usunięcie torbieli. Taka torbiel może powodować także zaburzenia widzenia poprzez ucisk na skrzyżowanie nerwów wzrokowych. W Pana przypadku nie są one uciśnięte. Poza tym wskazana konsultacja endokrynologa.

neuron 2011-12-11, 20:15

Dziś byłem u endokrynologa, pobrano mi krew do badań, w czwartek kolejna wizyta. Na pewno będzie diagnostyka na oddziale endokrynologicznym pod kątem hormonalnym oraz osobny rezonans samej przysadka, zapewne właśnie w celu rozważenia dalszego postępowania z torbielą.

Interesuje mnie jeszcze jedno: czy taką torbiel można leczyć farmakologicznie, czy tylko usuwając chirurgicznie ?

Dawid 2011-12-12, 18:52