Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Torbiel móżdżku po usunięciu nerwiaka

Torbiel móżdżku po usunięciu nerwiaka

Witam,
w 2010 r. miałam usuniętego guza kąta mostowo-móżdżkowego po stronie prawej. Wczoraj odebrałam wynika rezonansu kontrolnego:

Badanie MR głowy wykonane w sekwencji Se, FLAIR w obrazach T1, T2, PD w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej.

Badanie wykazuje:
Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony.
Przestrzenie podpajęcze na sklepistościach i w obrębie zbiorników podstawy prawidłowej szerokości.
Badanie nie wykazuje obecności zmian niedokrwiennych.
Nie stwierdza się zmian o lokalizacji i morfolologii typowej dla procesu demielinizacyjnego.
Nie stwierdza się wykładników procesu wypierającego.
Na powierzchni prawej półkuli móżdżku torbiel podpajęcza o szerokości 15 mm.
Badanie wykonane po podaniu środka kontrastowego nie wykazuje wzmocnienia patologicznego w obrębie OUN.
Pogrubienie śluzówki w całym kompleksie zatok obocznych nosa.

Co to oznacza? Niepokoi mnie szczególnie wspomniana torbiel, której nie było na poprzednich rezonansach.

Dla porównania zamieszczam opis rmi z 2013 r.
Stan po usunięciu guza kąta mostowo – móżdżkowego po stronie prawej, poszerzony przewód słuchowy wewnętrzny – nie uwidoczniono nerwów VII i VIII po stronie prawej, cechy powierzchownej gliozy w prawej półkuli móżdżku i poszerzenie przylegającego płynowego zbiornika przymózgowego. Nie wykazano nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego. Widoczne także ognisko naczyniopochodne w podstawnej okolicy prawego płata czołowego.
Poza tym mózgowie w normie – bez patologicznych zmian ogniskowych, bez nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego.
Układ komorowy nieposzerzony, nieuciśnięty i nieprzemieszczony.
Asymetria wielkości zatok szczękowych, prawa mała, w lewej nieduże zgrubienia śluzówki.

Z góry dziękuję

Teresa 2015-09-14, 13:57