Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Torbiel cholesterolowa w szczycie piramidy kości skroniowej

Torbiel cholesterolowa w szczycie piramidy kości skroniowej

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zależne), SE (obrazy T1-zależne) oraz FLAIR i DWI-EPI w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, przed i po dożyinym podaniu kontrastu.
W szczycie piramidy prawej kości skroniowej widoczne jest torbieiowate ognisko o nieco płatowatym zarysie i łącznych wymiarach 2.7x1.4cm. Ognisko ma ostre granice wysoki sygnał w obrazach T2-zal. i FLAIR, oraz wysoki do pośredniego W obrazach T1-zal. W sekwencji DWI-EPI sygnał ogniska pozostaje stosunkowo niski, a po podaniu środka
kontrastowego ognisko to nie ulega wzmocnieniu. Poza tym badanie MR wykazuje prawidłowy obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych
przestrzeni płynowych. Po podaniu środka kontrastowego w obrębie mózgowia nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia.
R. Obraz ogniska w szczycie piramidy prawej kości skroniowej w pierwszej kolejności przemawia za ziarniniakiem choiesterolowym (torbielą cholesteroiową).

Krzysiek 2011-05-31, 10:26

Chodzi o guzowatą zmianę zapalną. Należy jeszcze skonsultować się z otolaryngologiem. Należy rozważyć leczenie operacyjne.

neuron 2011-06-02, 16:15

Dziękuję. Byłem u otolaryngologa. Zbadał słuch - ok. Tomografia kości skroniowej nie wykazała *uszkodzenia części korowej kości* Niestety nie umiał wytłumaczyć co należy z tym zrobić. Zasięgnąłem konsultacji neurochirurga. Kazał za pół roku zrobić kontrolny rezonans. Jeśli chodzi o samopoczucie - często czuję się źle. Polega to na tym, że nagle odczuwam pewien rodzaj otępienia. Czasem towarzyszy temu odrętwienie skóry, częściej dreszcze, falowanie obrazu. Czy to może mieć związek z guzem? Czy guz taki może w tamtym miejscu na coś uciskać? Powodować podobne objawy? Dziękuję za odpowiedź.

Krzysiek 2011-06-02, 18:14

Witam serdecznie. Chciałam się dowiedzieć czy natrafił pan na lekarza który by panu pomógł, ponieważ zdiagnozowano u mnie ziarniniaka cholesterolowego w szczycie piramidy kości skroniowej prawej w 2012 roku i nikt nie chce mnie leczyć.Rozumiem , że operacyjne usunięcie tej zmiany jest skomplikowane i przy prawidłowym słuchu wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku. Problem w tym że moje samopoczucie jest fatalne: zaburzenia równowagi, odrętwienia twarzy po stronie prawej, otępienie ,uporczywe bóle głowy promieniujące za ucho. Nikt nie potrafi odpowiedzieć mi na pytanie czy w/w dolegliwości mają cokolwiek wspólnego z tą torbielą. Bardzo proszę o pomoc.

Magda 2013-09-18, 11:22

Polecam doc. Ładzińskiego z Katowic - świetny neurochirurg który operuje tak umiejscowione zmiany.

Beata 2015-02-07, 01:12

Witam serdecznie, u mnie także zdiagnozowano tzw. wysokobialkowy plyn w szczycie piramidy 1,5 roku temu. Jestem ciekawa czy moze ktos z Państwa zdecydował sie na leczenie operacyjne? czy nasilają sie u panstwa objawy choroby?

anna 2015-08-25, 16:18

Ja właśnie odebrałam wynik rezonansu... Mój internista skierował mnie do laryngologa.... Dam znać jeśli czegoś się dowiem...

KASIA 2015-08-27, 02:21

Kasiu czy ty tez masz wykryty płyn w piramidzie kosci skroniowej?

anna 2015-08-27, 16:08

U mnie zdiagnozowano w maju. Laryngolog z mojego miasta był pewien w 80% że jest to perlak wrodzony tym bardziej że jako dziecko miewałam zapalenie ucha. Od tego lekarza dostałam skierowanie do kliniki przy szpiatlu UW na Banacha. Niestety to ziarniniak. Teraz przebywam pod opieka lekarzy i musze wykonywać badania kontrolne i póki nic sie nie dzieje poważnego nie będą operować bo za dużo nerwów jest w pobliżu. Jedyne objawy to nierówne źrenice. W razie potrzeby służe poradą:)

Kama 2015-11-09, 22:38

Kama, odezwij sie do mnie na priv proszę, fernanda33@onet.pl,pozdrawiam anna

anna 2015-12-06, 19:32

Witam. Jestem po całym komplecie badań i mogę powiedzieć co wiem. Mam ziarniniaka w piramidzie kości skroniowej. Na razie jest ok, nie ma objawów w grudniu mam zrobić rezonans kontrolny. Jednak niestety jest to guz. Zmiana nowotworowa, która nie jest ani złośliwa, ani łagodna... Nie daje przerzutów co jest plusem, ale niestety w momencie gdy coś się zacznie dać trzeba będzie coś poświęcić, aby to usunąć. Tak jak Pani doktor mi tłumaczyła, trzeba wuybrać mniejsze zło. Pacjent słabo słyszy? Poświęcamy słuch itd. Nie wiem co z moim przypadkiem bo słuch i wzrok mam idealny, czasami przez kilka sekund boli mnie głowa, ale jest ok. Tak więc uszy do góry będzie dobrze:) A jeżeli ktoś chciałby więcej informacji zostawcie email na pewno się odezwę i postaram pomóc ;)

Kama 2016-01-17, 11:25

Witaj Kama. Ja też mam ziarniniaka w piramidzie kości skroniowej. Co roku muszę robić rezonans kontrolnie. Możesz mi napisac coś więcej o *swoim przypadku* bo może powinnam gdzieś dalej się konsultować.
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Natalia
r.natalia@onet.pl

Natalia 2016-10-22, 23:17

Witaj Kama. Ja też mam ziarniniaka w piramidzie kości skroniowej. Co roku muszę robić rezonans kontrolnie. Możesz mi napisac coś więcej o *swoim przypadku* bo może powinnam gdzieś dalej się konsultować.
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Natalia
r.natalia@onet.pl

Natalia 2016-10-22, 23:25