Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Tętniak w miejscu odejścia tętnicy tylnej od tętnicy szyjnej wewnętrznej

Tętniak w miejscu odejścia tętnicy tylnej od tętnicy szyjnej wewnętrznej

Witam. Moja mama (63 lata) miała wykonaną angio-tomografię komputerową (dożylnie Omnipaque 350, dodatkowo rekonstrukcja VR oraz MIP). Opis jest bardzo niepokojący: *Karotyzacja tętnicy tylnej po stronie lewej. W miejscu jej odejścia od tętnicy szyjnej wewnętrznej, znajduje się tętniak wielkości 5x3mm. Sierowany on jest ku tyłowi i nieco do góry i wąską szyją łączy się ze ścianą ICA. W ścianie tętniaka widoczne są pojedyncze zwapnienia. Poza tym obraz naczyń przedniej i tylnej części koła tętniczego Willisa jest prawidłowy.* Bardzo proszę o fachową opinię i wyjaśnienie opisu.

Małgorzata 2011-03-23, 21:44

Opisany tętniak jest na szczęście niewielkich rozmiarów. Na dalsze postępowanie ma wpływ całokształt nie tylko opisu badania, ale także objawy i stan ogólny Pani mamy (występowanie nadciśnienia tętniczego). Wynik należy skonsultować osobiście z neurochirurgiem, który ostatecznie powie o dalszym postępowaniu (obserwacji?).

neuron 2011-03-24, 19:48

Bardzo dziękuję. Niestety mama od lat ma nadciśnienie, ale jest pod stałą kontrolą i oczywiście bierze leki, dzięki którym ciśnienie jest stabilne i w granicach normy. Czuje się dobrze, nic ją nie boli, nie ma jakiś niepokojących objawów. Tzn. od jakiegoś czasu może jest mniej energiczna, ale może wiek już robi swoje... Oczywiście będziemy się konsultować z neurochirurgiem.

Małgorzata 2011-03-24, 21:16