Forum neurologiczne » Śpiączka » Regeneracja pnia mózgu

Regeneracja pnia mózgu

Chory po wypadku w śpiączce już bez obrzęku mózgu (był niewielki),
brak reakcji na wydawane polecenia (jedynie odruchy ściskania rąk i otwierania oczu na głos rodziny). Lekarze twierdzą, że jest bardzo stłuczony pień mózgu. Mam trzy pytania:
1) czy pień mózgu się regeneruje, czy jest to już stan nieodwracalny?
2) czy chory w takim stanie odczuwa ból (złamana noga) i jak to stwierdzić?
3) czy może pomóc zolpidem chociaż w czasowym wybudzeniu do oceny stanu pacjenta?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Aleksander 2012-01-20, 09:51

Odpowiadając na Pana pytania.
1. Dzięki plastyczności mózgu może nastąpić niewielka poprawa stanu ogólnego, także dzięki rehabilitacji. Jednak w przypadku pnia mózgu, w którym znajdują się ważne życiowo ośrodki rokowanie może być rózne i zależy od dokładnej lokalizacji zmian.
2. Ból może być odczuwalny, lekarze oceniają to po stanie ogólnym chorego i wówczas podają odpowiednie środki p/bólowe, czasami sama sedacja działa p/bólowo.
3. W tym przypadku jeszcze nie ma mowy o zolpidemie. Jest to stan po urazie, neurologicznie stan musi być stabilny.

neuron 2012-01-21, 20:37

Witam Mój przyjaciel - 39 lat, 18.03.2012 r. miał bardzo rozległy udar krwotoczny. Zalana została cała lewa półkula mózgowa (rozpoznanie - krwotok śródmózgowy lewej półkuli ). Spowodowane to było nie leczonym nadciśnieniem tętniczym, o żadnych innych chorobach przewlekłych nic nie wiem. Szybka interwencja chirurgiczna, 2 tygodnie śpiączki farmakologicznej i zakończona niepowodzeniem próba wybudzenia (zareagował obrzękiem mózgu). Po kolejnym tygodniu już bez problemu zakończono podawanie środków usypiających ale niestety nadal się nie wybudził, mimo że od tygodnia nie jest już w śpiączce farmakologicznej. Nie reaguje na nic. Oddycha już samodzielnie przez nos, aczkolwiek przez tracheotomię ma podawany jeszcze tlen, karmiony jest przez PEG. (jest leworęczny) Lekarze mówią, że pozostaje czekanie ale, proszę mi podpowiedzieć... Czy taką osobę mozna już rehabilitować? Co można zrobić aby czegoś nie przeoczyć? Czy to, że nie wybudził się jeszcze to jest bardzo złe rokowanie? Na pewno każdy przypadek jest inny ale jeśli byłaby jakakolwiek odpowiedź będę strasznie wdzięczna. Lekarze sugerują oddanie go do odpowiedniego zakładu. Obecnie leży na oiomie, słucha muzyki przez mp3, staramy się też pobudzić jego mózg poprzez różne zapachy ale nadal nie ma z nim żadnego kontaktu. Czy jest możliwe że on się jeszcze wybudzi...?Bardzo nie chciałabym czegokolwiek przeoczyć.

Perla 2012-04-23, 09:00

Może to być oznaka rozległego uszkodzenia mózgu. Brak znacznej poprawy niestety nie wpływa pozytywnie na rokowanie.

neuron 2012-05-20, 17:51

Witam jestem Marcin mam 22 lata i miałem wypadek samochodowy ale wypadku nie pamiętam jakby ktoś mi wymazał.Nawet parę dni do przodu tez nie pamiętam.Teraz została mi tylko równowaga.Trwa to już 3 lata.Nie za długo czy jak? Takie mam pytanie.Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Marcin 2013-04-10, 17:09