Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Przewlekły krwiak przymózgowy o morfologii krwiaka podtwardówkowego

Przewlekły krwiak przymózgowy o morfologii krwiaka podtwardówkowego

Jesli krwiak dokrwawia do 7mm , efekt masy wyrazony uciśnięciem prawej komory bocznej i przemieszczeniem struktur środkowych ok,7mm na strone lewą.co nalezy dalej robic ? spokojnie czekac na zabieg? ile mamy czsu??


ela 2009-10-03, 21:19

To zależy jak szybki jest przyrost krwi oraz jaki jest stan chorego. Istotne powiększenie krwiaka jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Trudno określić czas, to może być kilka dni-kilka tygodni.

neuron 2009-10-04, 19:55

Mogę podpowiedzieć że trepanują krwiaki podtwardowkowe gdy krwiak ma ponad 1cm lub mają tendencję do dokrwawiania.Ja mam stwierdzonego krwiaka podtwardowkowego przewleklego po stronie prawej od kwietniu tego roku/ 2,5 miesiaca po upadku/.Badaniem MRI stwierdzono krwiaka 2cm,po leczeniu odwadniajacym:mannitol,furosemid i przeciwkrwotocznym:cyclonamina,krwiak zmniejszyl sie do 1cm.Neurochirurg odstapil od trepanacji twierdzac ze wyrządziłby mi większą szkodę trepanując mi głowę/wyluszczenie krwiaka z okoliczną tkanką mózgową/i usuwajac tak maly krwiak.Dodał że wskazaniem do trepanacji krwiaka przewleklego jest wielkosc ponad 2cm/znaczny ucisk na mozg/lub objawy narastajacego uszkadzania mózgu.W ciągu 3 miesiecy wykonano mi 2 TC mózgu,teraz mam zglosic sie na TC pod koniec lipca.Mam obserwowac bóle i zawroty glowy,problemy z widzeniem,migreny,zaburzenia czucia powierzchownego,dretwienia twarzy i konczyn po przeciwnej stronie/lewej/.Ostrożnie z salicylanami i lekami obniżającymi krzepnięcie/antykoagulanty/,przyjmowac duzo wit.C .

bea 2013-07-04, 19:00