Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Przewlekły krwiak przymózgowy o morfologii krwiaka podtwardówkowego

Przewlekły krwiak przymózgowy o morfologii krwiaka podtwardówkowego

Jesli krwiak dokrwawia do 7mm , efekt masy wyrazony uciśnięciem prawej komory bocznej i przemieszczeniem struktur środkowych ok,7mm na strone lewą.co nalezy dalej robic ? spokojnie czekac na zabieg? ile mamy czsu??


ela 2009-10-03, 21:19

To zależy jak szybki jest przyrost krwi oraz jaki jest stan chorego. Istotne powiększenie krwiaka jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Trudno określić czas, to może być kilka dni-kilka tygodni.

neuron 2009-10-04, 19:55

Mogę podpowiedzieć że trepanują krwiaki podtwardowkowe gdy krwiak ma ponad 1cm lub mają tendencję do dokrwawiania.Ja mam stwierdzonego krwiaka podtwardowkowego przewleklego po stronie prawej od kwietniu tego roku/ 2,5 miesiaca po upadku/.Badaniem MRI stwierdzono krwiaka 2cm,po leczeniu odwadniajacym:mannitol,furosemid i przeciwkrwotocznym:cyclonamina,krwiak zmniejszyl sie do 1cm.Neurochirurg odstapil od trepanacji twierdzac ze wyrządziłby mi większą szkodę trepanując mi głowę/wyluszczenie krwiaka z okoliczną tkanką mózgową/i usuwajac tak maly krwiak.Dodał że wskazaniem do trepanacji krwiaka przewleklego jest wielkosc ponad 2cm/znaczny ucisk na mozg/lub objawy narastajacego uszkadzania mózgu.W ciągu 3 miesiecy wykonano mi 2 TC mózgu,teraz mam zglosic sie na TC pod koniec lipca.Mam obserwowac bóle i zawroty glowy,problemy z widzeniem,migreny,zaburzenia czucia powierzchownego,dretwienia twarzy i konczyn po przeciwnej stronie/lewej/.Ostrożnie z salicylanami i lekami obniżającymi krzepnięcie/antykoagulanty/,przyjmowac duzo wit.C .

bea 2013-07-04, 19:00

Szukam kontaktu z bea. Albo kimkolwiek, kto ma przewlekłe krwiaki i nie był poddany operacji. Wiem, że post jest bardzo stary, ale może uda się jeszcze... Mój syn cierpi na przewlekłe krwiaki przymózgowe podtwardówkowe od wielu lat (między innymi). Mam pytania... Bardzo proszę, jeśli byłaby taka możliwość o kontakt na maila amkotwica małpa interia.pl (bez spacji). Z góry dziękuję...

Ania 2017-04-26, 17:53