Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ognisko o charakterze p³ynowym bez cech wzmocnienia kontrastowego

Ognisko o charakterze p³ynowym bez cech wzmocnienia kontrastowego

Mam 31 lat. W czerwcu 2011r. wykonano mi badanie TK g³owy w zwi±zku z czêstymi bólami g³owy (zazwyczaj podczas miesi±czki). Badanie TK wykonano w opcji podstawowej i po podaniu dozylnego ¶rodka cieniujacego. Badanie wykaza³o umiarkowany zanikkorowy mózgu. Hipodensyjne ognisko o srednicy 0,9 cm widoczne w dolnej czê¶ci obszaru jader podstawy po stronie prawej. Obraz przemawia za przebyt± zmian± naczyniopochodn±. Poza tym mózgowie i przestrzenie p³ynowe wewn±trzczaszkowe w granicach normy. Nie stwierdza sie patologicznego wzmocnienia po podaniu ¶rodka konmtrastowego dozylnie.

Mój nerochirurg po tych wynikach zleci³ mi badanie MR g³owy, które wykona³am w grudniu 2011 r.
Wynik. Badanie wykonano przed i po podaniu ¶rodka paramagnetycznego w sekwencji TSE i SE (obrazy T1-T2-zale¿ne, FLAIR) w projekcji poprzecznej, strza³kowej.
W topografii jader podstawy po stronie prawej widoczne jest ognisko wym. 8X4 mm o charakterze p³ynowym bez cech wzmocnienia kontrastowego-obraz moze odpowiadaæ poszerzonej przestrzeni oko³onaczyniowej. Poza tym struktury mózgowia i przestrzenie p³ynowe bez uchwytnych odchyleñ od stanu prawid³owego.

Lekarz stwierdzi³, ¿e to nic takiego, raczej nie jest to têtniak lecz torbiel i zaleci³ mi przeprowadzenie kolejnego badania MR g³owy we wrzesniu 2012 roku. Nic konkretnego sie od niego nie dowiedzia³am. Proszê o pomoc. Pozdrawiam Anna.

Anna 2012-01-10, 10:33

Je¶li jest to zmiana w postaci poszerzonej przestrzeni oko³onaczyniowej to jest to wariant anatomiczny, bez konsekwencji dla zdrowia. Pani objawy wskazuj± raczej na migrenowe bóle g³owy, o czym ¶wiadczy zwi±zek z miesi±czk±.

neuron 2012-01-14, 13:58