Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ognisko malacji bocznie od trójkąta lewej komory bocznej i zespół CADASIL

Ognisko malacji bocznie od trójkąta lewej komory bocznej i zespół CADASIL

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników mojego rezonansu magnetycznego.
Bad. wyk. w sekw. SE, TSE i FLAIR, w obr. T1 i T2 zal., w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych bez podania środku kontrastowego, w warstwach o grubości 5 mm oraz T2 ciss podstawy czaszki w warstwach 1,0 mm. Sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Bocznie od trójkąta lewej komory bocznej ognisko malacji o wym. 3x5 mm. Nieostro ograniczone obszary gliozy w istocie białej płatów potylicznych. Ciało modzelowate i struktury tylnojamowe bez zmian. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny. Wodociąg bez patologicznych sygnałó. Komora IV prawidłowa. Rezerwa objętościowa na poziomie otworu potylicznego wielkiego zachowana. Wielkość przysadki w granicach normy. Wniosek: Zmainy naczyniopochodne, do rozważenia zespół CADASIL.

Renata 2011-12-18, 21:16

Zostały opisane zmiany niedokrwienne, czyli naczyniopochodne. Tak naprawdę wymagana jest diagnostyka. Trudno mi podać na podstawie tego tylko badania przyczyne. Być może przyczyną jest właśnie CADASIL. Duże znaczenie ma wywiad chorobowy.

neuron 2011-12-19, 20:29

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli mogę prosić to proszę napisać, czy ewentualna choroba jest groźna? Pozdrawiam

Renata 2011-12-21, 22:19