Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ognisko hiperintensywne odpowiadające błądzącemu naczyniu żylnemu

Ognisko hiperintensywne odpowiadające błądzącemu naczyniu żylnemu

Witam, bardzo proszę o odpowiedź, czy powinnam się niepokoić wynikiem rezonansu magnetycznego bez kontrastu, skoro zostało zaznaczone w opise, że wskazane jest powtórzenie badania z kontrastem? Pełny opis:
*Badanie MR głowy wykazuje układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony. Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe.
U podstawy prawego płata czolowego stwierdza się nieregularne, linijne ognisko hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR, mające charakter struktury naczyniowej i odpowiadające najprawdopodobniej błądzącemu naczyniu żylnemu - wariant rozwojowy żylny. W celu weryfikacji zmiany wskazane badanie kontrolne z podaniem środka kontrastowego i sekwencją MR-angio.
Podnamiotowo zmian patologicznych nie stwierdza się. Ognisk o charakterze demielinizacyjnym ani objawów procesu rozsrostowego pod- i nadnamiotowo nie stwierdza się.*
Martwię się tym ogniskiem hiperintensywnym - co może oznaczać, że ma charakter naczyniowy? I czy brak zmian patologicznych i demienilizac. wyklucza SM i guzy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ania 2011-08-09, 19:56

Tak, wykluczono SM i guzy mózgu. Ważne są przede wszystkim występujące objawy. Opisana zmiana naczyniowa jest zaburzeniem rozwojowym, ale wariantem normy, zatem neurolog sam zadecyduje o konieczności dalszej diagnostyki.

neuron 2011-08-10, 23:25