Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ogniska naczyniopochodne i poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchova po zawale z zatrzymaniem akcji serca

Ogniska naczyniopochodne i poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchova po zawale z zatrzymaniem akcji serca

Mój teść miał zawał z zatrzymaniem akcji serca. Dostał skierowanie na MR głowy. Oto wynik:
Badanie wyjkonano w sekwencjach SE/TSE w obrazach T1 T2 PD -zależnych oraz sekwencji FLAIR w płaszczyźnie porzecznej, czołowej i strzałkowej.
W przykomorowej istocie białej pojedyncze ogniska zmienionego sygnału hiperintensywne w obrazach T2 i PD-zaleznych, wielkości do 5 mm, liczniejsze w prawej półkuli mózgu-niespecyficzne, prawdopodobnie naczyniopochodne. W obszarze jąder podkorowym poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchova. Poza tym struktur patologicznych w obrębie mózgowia nie widać.
Poszerzona przestrzeń przymózgowa płynowa,zwłaszcza w okolicach czołowych oraz poszerzone szczeliny Sylwiusza i rowki korowe. Układ komorowy nieposzerzony, ustawiny pośrodkowo. Zbiorniki podstawy wolne.
Wąska hypoplastyczna tętnica łącząca tylna prawa - wariant rozwojowy. W prawej zatoce klinowej przyściennie polipowata struktura ok. 7 mm średnicy.
Czy to coś poważnego??Niestety wizytę do neurologa mamy dopiero za ponad miesiąc.

Kasia 2011-10-28, 09:24

Co do zmiany w zatoce to należy udać się na konsultację do laryngologa.
Zmiany naczyniowe związane są z niedokrwieniem. Przestrzenie Virchova są prawidłową odmianą anatomiczną. Zanik korowy wynika z wieku i czynników ryzyka związanych z zawałem.

neuron 2011-10-30, 13:55