Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Obraz rezonansu typowy dla przewlekłego, zaawansowanego procesu demielinizacyjnego

Obraz rezonansu typowy dla przewlekłego, zaawansowanego procesu demielinizacyjnego

Jestem mężczyzną 34 lata, proszę o interpretację wyniku poniżej. Dziękuję i pozdrawiam.
Opis badania:
Badanie RM głowy wykonano w obszarach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach osiowych, czołowych i strzałkowych, z i bez środka kontrastującego oraz w sekwencji FLAIR.
W podkorowej i około komorowej istocie białej obu półkul mózgu i móżdżku oraz w ciele modelowatym i w obrębie śródmózgowia widoczne są liczne , zlewające się ogniska wielkosci do 18 mm(ponad trójkatem komorowym pkd), hyperintensywne w sekwencji FLAIR i obrazie T2-zależnym, nie wykazujące efektu wzmocnienia kontrastowego. Większość ognisk ma niski sygnał w obrazach T1-zależnych, typowy dla blizn glejowych. Dodatkowo widoczne są rozległe obszary zmieninego sygnału istoty białej wokół komór bocznych, w tylnych odnogach torebek wewnętrznych i w obrębie konarów mózgu, nie tworzące typowych ognisk. Wyraźny zanik mózgu i móżdżku, zmiany degeneracyjne i wyraźne scieńczenie ciała modzelowatego. Obraz typowy dla przewlekłego, zaawansowanego procesu demielinizacyjnego.
Układ komorowy nieznacznie poszerzony, bez cechucisku i przemieszczeń.

Tomasz 2011-12-18, 11:25

Duże znaczenie mają występujące objawy i wyniki badań laboratoryjnych oraz wywiad chorobowy. Bez tego trudno cokolwiek powiedzieć, czy są to zmiany pourazowe? poniedokrwienne?

neuron 2011-12-19, 20:35

Dziękuje za odpowiedz,

Miałem wypadek samochodowy, w końcu września, tego samego dnia miałem zrobione TK głowy oto wynik badania poniżej, od tamtej pory nic się ze mną nie działo, bóle głowy normalnie jak każdy:

*TK głowy badanie dwufazowe bez i z podaniem środka cieniującego. Obustronnie w półkulach mózgu w istocie białej i okołokomorowo obszary hipodensyjne wielk do 19 mm, nie ulegające wzmocnieniu po podaniu śr. cieniującego , prawdopodobne zmiany naczyniopochodne.
W lewej okolicy ciemieniowej drobny ok. 7mm obszar o podwyższonej gęstości , bez wzmocnienia po podaniu śr. cienującego, niecharakterystyczny, pacjent z wywiadem urazowym, nie można jednoznacznie wykluczyć ew. drobnej nadzianki.
Układ komorowy nieprzemieszczony, nieznacznie poszerzony, komora III-cia szer 9 mm, symetryczny.
Niewielkie zaniki.*

W poprzednim poście wypisany wynik badania RM było zrobione kontrolnie po wypadku, po kilku miesiącach.

Tomasz 2011-12-20, 22:19