Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Obniżenie gęstości krwiaka prawego płata czołowego

Obniżenie gęstości krwiaka prawego płata czołowego

Witam serdecznie! Jestem w ogromnej potrzebie ! Potrzebuje pomocy w napisaniu diagnozy neuropsychologicznej pacjenta a później zaplanowaniu jego rehabilitacji. Z rehabilitacją sobię poradzę ale diagnoza tego przypadku mnie przerasta ... Może wy jako zapaleni neuro-psycho-fani będziecie chętni mi pomóc?
Oto przypadek:
Pacjent J.K. Pacjent lat 52, wykształcenie wyższe prawnicze, prowadzi własną firmę, żonaty, czworo dzieci. Choruje na nadciśnienie tętnicze. Po udarze niedokrwiennym mózgu lewostronnym w maju 2008 na tle niedrożności ICA (tętnica szyjna wewnętrzna) lewej. Zwężenie krytyczne tętnicy ICA prawej. Po krwotoku podpajęczynówkowym i krwiaku śródmózgowym okolicy czołowej prawej w grudniu 2009. Niedowład połowiczy lewostronny. Orientacja auto- i allopsychiczna prawidłowa. Pacjent niespokojny, okresy nadmiernego pobudzenia przeplatane są okresami spowolnienia, braku aktywności, kontakt logiczny niepełny. Z relacji żony wynika, iż pacjent często traci kontrolę, zapomina o tym, co do niego mówi, pyta się kilka razy o to samo, zachowuje się dziwnie, niestosownie. Badanie kontrolne TK (styczeń 2010): Widoczna jest ewolucja krwiaka prawego płata czołowego w postaci niewielkiego obniżenia jego gęstości. Struktury środkowe przemieszczone na stronę lewą o ok. 5 mm. Utrzymuje się zwężenie bruzd prawej półkuli mózgu. Ponadto w warstwach nadkomorowych prawej okolicy ciemieniowej, od tyłu, uwidoczniła się hypodensyjna strefa niedokrwienia.

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na waszą pomoc.

Dziula 2010-01-18, 14:31

Krwiak śródmózgowy płata czołowego prawego.
Stan po krwawieniu podpajęczynówkowym.
Niedowład połowiczy lewostronny.
Miażdżyca tętnic szyjnych wewnętrznych.
Stan po udarze niedokrwiennym lewostronnym.
Zaburzenia pamięci, osobowości?

Niestety taki opis nie wystarcza do przedstawienia tego tak jak powinno to naprawde wyglądać. Mam nadzięję, że chociaz to pomoże.

neuron 2010-01-18, 23:26

Tylko taki opis pacjenta dostałam od prowadzącego zajęcia z neuropsychologii (jestem studentka 5 roku psychologii). Mam podobne odczucie. Z moich domniemań i próby dopasowania objawów wywnioskowałam, że może chodzi o ZESPÓŁ CZOŁOWY ?? Jak myślisz? Chodzi też głównie o to, że muszę dla tego pacjenta napisać plan rehabilitacji neuropsychologicznej, więc skupić się jak sądzę na podanych objawach, czyli apatia na przemian z pobudzeniem, niestosowne zachowania, itp itd.

Dziula 2010-01-19, 19:00

Tak, zaburzenia zachowania tj. wyżej oraz lokalizacja zmiany wskazują na zaburzenia pochodzące z płata czołowego. Poza tym zaburzenia ruchowe (niedowład lewostronny) to również wynik uszkodzenia płata czołowego prawego.

neuron 2010-01-20, 00:15

Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Jak tylko potwierdzę coś lub dowiem się więcej napiszę tu jaki był zamysł mojego wykładowcy który dał to ambitne zadanie.
Pozdrawiam
M.

Dziula 2010-01-21, 21:14

Witaj Dziula.
Wiem, ze juz troche czasu minelo od Twojego posta, ale czy masz moze gotowa diagnoze i rehabilitacje pacjenta, ktorego opisalas?
Dostalam identyczny przypadek na zajeciach i moze moglabys mnie jakos poratowac :)

Pozdrawiam

Monika 2011-06-13, 13:37

Moni,
a może ty zrobiłaś tę diagnozę? spokał mnie ten sam los

rekin 2018-01-27, 22:55