Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Obecność drobnych ognisk hiperintensywnych w sąsiedztwie rogów przednich i przednich części trzonów komór bocznych

Obecność drobnych ognisk hiperintensywnych w sąsiedztwie rogów przednich i przednich części trzonów komór bocznych

Badanie MR głowy wykazuje w sąsiedztwie rogów przednich i przednich części trzonów komór bocznych a także w lewej okolicy czołowej obecność drobnych ognisk hiperintensywnych w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR, które dochodzą do średnicy 5 mm i odpowiadają zmianom naczynipochodnym. Widoczna jest asymetria układu komorowego. Prawa komora boczna jest dyskretnie szersza w stosunku do strony lewej, najpewniej o charakterze rozwojowym. Nie wykazano patologii w zakresie tylnego dołu czaszki. Poza tym obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy. Proszę uprzejmie o interpretację i analizę wyniku MR.

Darek 2012-02-09, 12:53

Asymetria komór jest najpewniej wrodzona. Co do zmian naczyniopochodnych to należy rozważyć ewentualną diagnostykę chorób kardiologicznych, wykluczyć czynniki ryzyka i wdrożyć leczenie profilaktyczne.

neuron 2012-02-11, 16:11

Za bardzo nie wiem o jakich czynnikach ryzyka może być mowa. Jestem czynnym sportowcem, uprawiam sport wytrzymałościowo siłowy - kolarstwo. Mam bardzo dobre wyniki wydolnościowe oraz badania morfologiczne. Za bardzo nie wiem o jakie choroby kardiologiczne może chodzić, bo serce bije jak dzwon (spoczynkowe tętno w szczycie sezonu 43 , a maksymalne tętno 207, ciśnienie w spoczynku 100 - 110/60 - 70). Jestem zaskoczony, że może chodzić o jakieś choroby kardiologiczne.

Aha. Zapomniałem dodać. Używam diety typowo kolarskiej, mało mięsa, dużo warzyw, owoców, węglowodanów. Nie palę, piję bardzo sporadycznie, żyję bardzo higienicznie. Mam 176 wzrostu, 71 kg wagi. Poziom tłuszczu na poziomie około 10-11%. Cholesterol w normie, wszystkie inne badania również. Nie wiem jakie mam czynniki ryzyka wyeliminować zatem?

Darek 2012-02-12, 19:35