Forum neurologiczne » Torbiele pajęczynówki, zmiany torbielowate » Niewielkie zaniki korowe mózgu w okolicy czołowo-ciemieniowej lewej

Niewielkie zaniki korowe mózgu w okolicy czołowo-ciemieniowej lewej

Badanie wykonano w sekwencji FSE i FAST uzyskując obraz T1, T2 oraz T2 FLAIR bez i po podaniu środka kontrastowego w trzech płaszczyznach.

Niewielkie zaniki korowe mózgu, najbardziej zaznaczone w okolicy czołowo-ciemieniowej lewej.
W przyśrodkowo-dolno-tylnej części płata skroniowego prawego widoczna ostro odgraniczona od otoczenia owalna zmiana o wymiarach: 13,1x11.6x6,5mm, o nieco niejednorodnym sygnale, podwyższonym w T2WI i obniżonym w T1WI. W T2FLAIR zmiana jest izointensywna, miejscowo hipointensywna (częściowe wytłumienie sygnału), w ADC hiperintensywna. Nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu. Otoczona niewielkim rąbkiem hiperintensywnym w T2FLAIR od strony przyśrodkowej- niewielki obrzęk? Obraz nie jest jednoznaczny- torbiel o gęstej treści? zmiana o innym charakterze?
Poza tym obraz warstwy korowej, istoty białej, jąder podkorowych, struktur pnia mózgu i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej prawidłowy.
Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony.

Niewielkie zgrubienie błony śluzowej zatok szczękowych, klinowej lewej oraz sitowia tylnego po stronie prawej.

Zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału w obrębie mózgowia nie stwierdza się.

zostałam skierowana na to badanie w celu diagno0styki padaczki. otrzymałam wynik a wizyte mam dopiero za miesiąc. boje sie i nie wiem czy jest potrzeba wizyty prywatnej wcześniej. nie wiem czy moge z tym czekac.
proszę o pomoc. juz wiem ze mam jakas zmiane w mózgu podejżewam ze kolejnym badaniem bedzie tomografia komputerowa. nie wiem czy moge stosować jakies leki p/bolowe (czesto mam silny bol glowy)

Alicja 2011-12-22, 21:32

Zmiany w zatokach do konsultacji laryngologicznej.
Co do opisanej zmiany nie ma ona jasnego charakteru. Na pewno wywiad chorobowy byłby pomocny w ustaleniu rozpoznania. Najlepiej, aby ten wynik skonsultował radiolog. Nie wykluczone, że zostanie Pani skierowana na diagnostykę do szpitala i ponowna ocena owej zmiany. Na chwilę obecną na podstwie tych informacji trudno coś więcej powiedzieć.

neuron 2011-12-29, 20:23

Objawy typowo padaczkowe tzn podejzewana jest u mnie padaczka czesciowa. towarzysza napady apatii, aury odbrzusznej, czeste bole glowy (silne), zanik swiadomosci bez utraty przytomnosci w czasie ktorego robie dziwne rzeczy, to jest mlaskanie mina *bolu*

Alicja 2012-01-05, 21:41

Objawy padaczkowe oczywiście sugerują padaczkę, pytanie jednak czym jest opisana zmiana czy jest to torbiel zmiana pozapalna, proces nowotworowy? Nie opisano precyzyjnie. A jest to ważna informacja.

neuron 2012-01-06, 11:42

Dziękuje bardzo za pomoc w poniedziałek odbiorę wyniki EEG, być możne one coś pokażą będę starała się przybliżyć wizytę u neurologa.
Wczoraj miałam jeszcze mocniejszy *atak*. straciłam świadomość, na kilka minut przed, w tym czasie napiłam się wody osiadłam zrobiłam dziwną minę , osoby widzące to mówiły ,ze przez pół minuty wyglądałam jakby ktoś zrobił *stop klatkę* usta i nos nabrały sinego kolorytu,. po tym czułam bardzo duże zmęczenie, ale nie mogłam zasnąć, byłam apatyczna. Wcześniej podczas rozmowy usłyszałam bardzo głośny trzask w prawym uchu, jakby ktoś wystrzelił petardę tuż przy moim uchu (osoba siedząca bardzo blisko mnie nic nie słyszała) . Mój organizm zachowywał się, jakby to było prawdziwe, poczułam silny ból, przez kilka minut miałam osłabiony słuch jeszcze bardziej niż zwykle (od jakiegoś czasu słyszę nieco słabiej, sprawę te zbagatelizowałam).
Objawy zaczynają się coraz bardziej nasilać i myślę ze nie mogę czekać do 23.01. Chciałabym prosić jeszcze o poradę. W jaki sposób mogłabym uzyskać szybszą pomoc, jest możliwość przyspieszenia wizyty u specjalisty, czy konieczna jest wizyta prywatna?

Alicja 2012-01-06, 23:15

Witam.
Odebrałam wczoraj MR głowy proszę o poradę czy to jest coś poważnego.Mam 47 lat oto wynik:
Zaniki korowe mózgu w okolicach czołowo-ciemieniowych.
W porównaniu z badaniem z dnia 15.03.2011 ognisko hiperintensywne w T2WI i T2FLAIR w centrum semiovale po stronie lewej jest większe , obecnie ma wymiary 5,5x2,7mm.. Podobnie jak poprzednio blizna płynowa w tylnej części lewej półkuli móżdżku o wymiarach: 4,6x2,6x8,3 mm.
Po zatym obraz warstwy korowej, istoty białej, jąder podkorowych, struktur pnia mózgu i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej prawidłowy. Układ komorowy szerszy po stronie lewej, poza tym nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Zgrubienie błony śluzowej zatok szczękowych oraz sitowia i zatoki czołowej po stronie lewej.
Zgrubienie błony śluzowej zatoki klinowej, masywne w zachyłku bocznym po stronie prawej.

Dziękuję i pozdrawiam Alicja N

Alicja N 2014-01-10, 09:16