Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Naczyniak mózgu i bóle mięśni ręki

Naczyniak mózgu i bóle mięśni ręki

Mam 35 lat i naczyniaka jamistego w lewej półkuli mózgu. Zdaniem neurochirurgów naczyniak ulokowany tak głęboko jak mój i w pobliżu ważnych ośrodków operowany jest tylko w razie bezpośredniego zagrożenia życia, bo ryzyko dla pacjenta jest zbyt duże.
Przez wiele lat naczyniak wywoływał u mnie drętwienie prawej reki, mroczki w oczach i okresowe kilkunastosekundowe napady padaczkowe, po których występowały zaburzenia pamięci krótkoterminowej.
Od kilku lat te dolegliwości ustąpiły, bez wyraźnego powodu, cierpię natomiast na silne bóle mięśni prawej ręki. Mięśnie są stale napięte, a prawa pięść zaciska się mimowolnie. Bóle nie reagują na masaż, ciepłe lub zimne kąpiele, ani na środki przeciwbólowe i stopniowo nasilają się (mam kłopoty ze snem, zapięciem koszuli i zawiązaniem sznurowadeł).
Odwiedziłem kilku neurologów, ortopedów i lekarzy sportowych. Wszyscy stwierdzali, że dolegliwość ma związek z naczyniakiem, ale nie proponowali żadnego konkretnego leczenia. Niektórzy wprost mówili, że niewiele da się zrobić i muszę oswoić się z bólem.
Nie wykluczam, że taka opinia może być słuszna. Ponieważ jednak ból uniemożliwia normalne życie, staram się wykorzystać każdą szansę na poprawę samopoczucia. Czy w opisanej sytuacji jest coś, co jeszcze mógłbym zrobić? (krioterapia, psychoterapia, akupunktura?)
Z góry dziękuję za opinię i ewentualne sugestie.

Karol 2012-08-27, 21:55