Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Malformacja naczyniowo-żylna w prawym płacie czołowym

Malformacja naczyniowo-żylna w prawym płacie czołowym

Witam serdecznie mam malformację naczyniowo-żylną w prawym płacie czołowym, podobno jest to mała zmiana, mam 34 lata przez tą diagnozę nabawiłam się silnej nerwicy somatycznej ciągle wydaje mi się że będę miała krwotok lub jakiś zator. Neurolog powiedział mi że mam uważać na wysokie ciśnienie a mój organizm automatycznie zareagował i mam skoki ciśnienia i palpitacje do ok 140/90/105, zazwyczaj mam niskie ciśnienie ok 115/65/65.
Dodam że jest to zmiana nieoperacyjna.Jak mam żyć normalnie jak unikać wysokiego ciśnienia....zawsze uprawiałam sporty,tańczyłam,byłam bardzo aktywna teraz się boję wszystkiego a co z porodem......jak mam żyć żeby nie zwariować!!!!pozdrawiam serdecznie

Kasia 2011-03-05, 00:03

Witam,
po pierwsze należy często kontrolować ciśnienie tętnicze, zmniejszyć spożycie soli, unikać stresu oraz wysiłku powodującego wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, które przekłada się siłą rzeczy także na ciśnienie wewnątrzczaszkowe np. dźwiganie. Niewielki wysiłek nie jest przeciwwskazany. Jeśli chodzi o zakończenie porodu to najpewniej w takiej sytuacji będzie to cesarskie cięcie. Ciśnienie w granicach 140/90 nie jest aż takim zagrożeniem, w przeciwieństwie do 160-180/100. Najlepiej jednak nie utrzymuje się w granicach 120/70.

neuron 2011-03-06, 12:38

Nie dodałam jeszcze, że już rodziłam i to naturalnie ......badania TK i MRI miałam rok po porodzie......ale uprawianie sportów podnosi ciśnienie... co to znaczy niewielki wysiłek ???? Jak w tych czasach żyć bez stresu *)

Jak często powinnam mierzyć ciśnienie i kiedy powinnam sie zacząć martwić...????

dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

Kasia 2011-03-06, 16:54

Witaj Kasiu.
Za dwa tyg będe miała badanie angio tk aby wykluczyć topaskuctwo. Boję się potwornie wyniku. Jakie objawy skłoniły Twojego lekarza do wykoana badań?

Monika 2011-04-02, 23:26

To był przypadek.....ale już tyle o tym czytałam i rozmawiałam z neurochirurgiem z Bydgoszczy i chyba tak naprawdę nie ma się czego bać ....mam to od urodzenia a nigdy sie nie oszczędzałam, rodziłam naturalnie i uprawiałam sporty i wszystko było ok, ja mam małą ta malformację może właśnie dlatego. Wszystko zaczęło sie po urodzeniu dziecka : zawroty głowy, bóle głowy, napady dusznosci i klaustrofobia ale to były raczej oznaki nerwicy ......mimo tego bardzo cięzko zyje mi sie z tym....boję sie o siebie chociaz wiem że raczej wszystko będzie ok!!! Pozdrawiam Cię serdecznie

Kasia 2011-04-07, 19:19

Witam :) mam 18 lat i od pewnego czasu czeste bole glowy w okolicy prawego oka. bylam u okulisty badanie pola widzenia wyszlo fatalnie - 1/3 pola oka zaciemniona. dostalam skierowanie do neurologa zrobilam rezonans glowy teraz czekam na badanie angio TK. lekarz podejrzewa malformacje zylna w placie czolowym prawym. czy jest to cos powaznego i czy powinnam sie czegos obawiac lub unikac? prosze o odpowiedz

goska 2012-02-11, 09:52