Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Liczne hyperintensywne zmiany ogniskowe w obrazach T2-zależnych i FLAIR

Liczne hyperintensywne zmiany ogniskowe w obrazach T2-zależnych i FLAIR

Bardzo proszę o wyjaśnienie wyników moich badań:
*W obu półkulach mózgu w istocie białej wokół komór bocznych, ale również na granicy korowo-podkorowej widoczne liczne, hyperintensywne w obrazach T2-zależnych i FLAIR zmiany ogniskowe. Największe zmiany w prawej półkuli mózgu w okolicach rogu przedniego komory bocznej 9mm, w okolicy rogu tylnego 11mm, w lewej półkuli w okolicy trójkąta komory bocznej 9mm. Zmiany na granicy korowo-podkorowej w obu półkulach mózgu o średnicy 7mm.
Pojedyncze, drobne zmiany widoczne również w obrębie ciała modzelowatego. Podnamiotowo zmian o podobnym charakterze nie stwierdza się. Układ komorowy w normie. Przestrzenie podpajęczynówkowe w normie. W badaniu angio MR główne pnie tętnicze koła Willisa drożne, prawidłowej szerokości, bez cech wady naczyniowej.
Wniosek:
W rozpoznaniu różnicowym na pierwszym miejscu należy uwzględnić zmiany demielizacyjne w położeniu okołokomorowym i podkorowym, w następnej kolejności współistnienie zmian naczyniopochodnych i demielizacyjnych*

Może pomocne będzie kilka informacji ode mnie...
Mam 40 lat, siedzącą pracę (przeważnie przy komputerze), odżywiam się nieregularnie. Od kilku lat systematycznie miewam migrenowe bóle głowy(z silnym bólem oka, oczodołu), palę papierosy (ponad paczkę dziennie). Prześwietlenie odcinka szyjnego wykazało zniesienie lordozy i niedużą kryfoza kręgu szyjnego, zdj. kręgosłupa L-S b/z.
Rezonans magnetyczny wykonano u mnie ze względu na bóle głowy, mimo że
do lekarza udałam się z powodu niewielkiego bólu w biodrze i drętwienia zewnętrznej części lewej nogi (przy kontakcie stopy z zimną powierzchnią miałam uczucie *palenia*). Moje drętwienie zaczęło się po wyjątkowo długim i niewygodnym siedzeniu przy komputerze, a całkowicie minęło po około 2 tyg-miesiącu (brałam tylko tabletki BENFOGAMMA, dużo leżałam i lekko nagrzewałam okolice krzyża i kości ogonowej).
W dzieciństwie z dużą siłą upadłam na lód i odkąd pamiętam zawsze miałam problem z siedzeniem, głównie na twardszej powierzchni (taborety, wanna..)
Jestem osobą mało oporną na stres, a przez ostatnie10-15 lat miałam go naprawdę bardzo, bardzo dużo!!!

EWA K. 2010-10-23, 12:40

Pani objawy mogą wynikać z tzw. klasterowego bólu głowy. Poza tym zmiany naczyniopochodne mogą powodować podobne dolegliwości. Ogniska demielinizacji wymagają dalszej diagnostyki w kierunku stwardnienia rozsianego. Radzę zaprzestać palenia i unormowanie trybu życia oraz z wynikiem skonsultować się z lekarzem, który badanie zlecił.

neuron 2010-10-24, 15:47

WITAM mam pytanie. niedawno moja 3 letni córka miała badanie rezonansu magnetycznego które nie dało jednoczesnego wyjaśnienia dlaczego córka ma tan=kie problemy z rozwojem. jest opóźniona psychoruchowo, ponadto trwa obserwacja czy nie doszło do dziecięcego porażenia mózgowego. dr. która oglądała wynik i płytę dostrzegła różnorodność rozmiarów fałdek płatu czolowego.
czy może to być przyczyną problemów zdrowotnych córki
bardzo proszę o odpowiedz.
serdecznie pozdrawiam.

magda 2010-10-28, 17:12