Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Drobne ognisko hiperintensywne w lewym płacie ciemieniowym

Drobne ognisko hiperintensywne w lewym płacie ciemieniowym

Niedawno robiłam badanie MR głowy. Wykazało ognisko hiperintensywne w sekwencji flair widoczne w lewym płacie ciemieniowym, o charakterze naczyniopochodnym. Co oznacza wynik tego badania?














Julia25 2011-04-13, 19:46

Badanie MR wykazało cechy umiarkowanego zaniku korowo-podkorowego.W prawej okolicy ciemniowej nadkomorowo,widoczne jest drobne ognisko hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR przemawiające za zmianą naczyniopochodną. Proszę o bliższe wjaśnienie schorzenia.

Zdzisław 2011-12-14, 16:31

Pani Julio, taki wynik może oznaczać zmianę niedokrwienną. Ważny jest wywiad chorobowy. Warto skonsultować się z neurologiem osobiście. Wykluczyć nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, alkohol czy palenie papierosów a także przyczyny kardiologiczne.

neuron 2012-01-04, 22:59

Panie Zdzisławie, zanik korowo-podkorowy jest umiarkowany, zatem jeśli brak objawów klinicznych nie wymaga leczenia. Co do zmiany naczyniopochodnej to może to być zmiana niedokrwienna i należy wykluczyć czynniki ryzyka i je leczyć tj. wymieniono powyżej.

neuron 2012-01-04, 23:00

Dzien dobry. Mam pytanie odnosnie interpretacji wyniku rezonansu magnetycznego glowy bez kontrastu.
Badanie MR glowy wykonano w sekwencjach SE i FSE w obrazach T1,T2-zaleznych oraz sekwencjach FLAIR oraz DWI.
W badaniu stwierdza sie pojedyncze podkorowe drobne 3x4mm ognisko wzmozonego sygnalu w obrazach T2-zaleznych i FLAIR w prawym placie ciemieniowym-niecharakterystyczne,najpewniej naczyniopochodne. Poza tym nie stwierdza sie zmian ogniskowych w obu polkulach mozdzku i pniu mozgu. Uklad komorwy symetryczny, nieposzerzony,nieprzemieszczony. Drobne przyscienne zmiany zapalne blony sluzowej w zatokach szczekowych.
Mam pytanie:czy to ognisko wzmozonego sygnalu to cos powaznego? Moj neurolog powiedzial, ze trzeba powtorzyc badanie, ze moze byc blad w opisie. Przyznaje ze bardzo sie denerwuje. Na to badanie czekalam 8 m-cy. Teraz mam na skierowaniu napisane pilne. Badanie robilam z powodu ,,dziwnego uczucia jakby ktos mieszal mi w glowie lyzka, takie jakby kolowanie w glowie i czasem boli mnie glowa. Dodam, ze mam nerwice- tachkardie. Nie wiem ile bede czekac na to badanie, ale naprawde bardzo sie martwie. Lekarz nie chcial nic blizej wyjasnic a niepewnosc powoduje ze coraz bardziej sie boje. Mam 36 lat. Czy naprawdę konieczne jest powtórzenie badania (teraz z kontrastem) i czy jest to bezpieczne dla zdrowia - drugie takie badanie w tak krótkim odstepie czasu? Prosze o odpowiedz i dziekuje.

Beata 2013-11-26, 14:57

W zeszly piatek mialam robione RMI glowy i zmartwilam sie opisem. Mam 35 lat a moj tata zmarl na glejaka wielopostaciowego dwa lata temu. Prosze o pomoc w rozszyfrowaniu ponizszego opisu rezonansu glowy:

Badanie RM glowy wykonano w obrazach T1 i T2 zaleznych, w plaszczyznach osiowych, czolowych i strzalkowych oraz w sekwencji FLAIR, DWI i SWI. Bez podania srodka kontrastowego. W lewym placie czolowym i ciemieniowym oraz w prawej wyspie widoczne sa pojedyncze b. drobne ogniska hiperintensywne w sekwencji FLAIR i obrazie T2 zaleznym, polozone podkorowo i nie wykazujace cech restrykcji dyfuzji wody - zmiany sa niecharakterystyczne, najbardziej dysmelinizacyjne, obraz nie jest typowy dla zmian na tle niedokrwiennym czy demielizacyjnym. Poza tym struktury mozgowia bez zmian ogniskowych. Uklad komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczen. Rezerwa plynowa podpajeczynowkowa zachowana. Zgrubienia blony sluzowej w obu zatokach szczekowych. Wskazane nieodlegle kontrolne badanie RM i konsultacja neurologiczna.

Oprocz tego mialam robione badania krwi i okazuje sie iz mam za duzo czerwonych krwinek i wysoka hemoglobine plus wysoki poziom zlego cholesterolu. Nie wiem czy to mam jakis zwiazek ale moze bedzie potrzebne...

Pozdrawiam

Agnieszka 2013-12-23, 21:38