Forum neurologiczne » Śpiączka » Dieta dla osoby w śpiączce

Dieta dla osoby w śpiączce

Witam !

Pilnie potrzebuje informacji osoby lekarza czy dietetyka. Chodzi o zywienie mojej córki , która jest w śpiaczce , a przebywa w ośrodku. Mimo , ze jest na diecie 1000 kcal tyje , co robic ?
Dodam że dieta ta nie podoba mi sie , a ja nie moge przynosic córce gotowych produktów swieżo gotowanych w domu. Menii codzienne to 4 razy dziennie grysik niemowlecy 200 ml i 2 razy dziennie zupka firmy Gerber po 100 kcal. Nie jest dopajana bo ma kłopoty z płynami które są zatrzymywane w organixmie i jest cały czas na furosemidzie 3 razy dziennie. córka ma rozległe uszkodzenia mózgu , jest po 21 operacjach i po przebytym zawale mózgu , który spowodował ogromne miejsca niedotlenienia.
Błagam jeśli ktos może mi pomóc to bedę wdzięczna , nie chce by Ją głodzono , a juz teraz to menii jest ubogie , ale jest po porazeniu córka wywołanym cisnieniem śródczaszkowym i jest całkowicie porazona i nie porusza ani ręką , a ni noga , jest rechabilitowana ale biernie , wiec tylko leży , co moge zrobić w tej sytułacji , prosze mi pomóc lub podać namiary na osobe kompetentna , bo każdy dietetyk jak pytam to nie ma doswiadczenia z takimi osobami i jedyne co mi doradza to zmniejszyć porcje jedzenia , a w ten sposób i kaloryczność , ale poniżej 1000 kcal to strasznie uboga dieta i mało zróznicowana , przez co córka ma też kłopoty z wypróznianiem sie. Boje się , jeżeli zadecydują w osrodku , a nie ma dietetyka tylko lekarz nefrolog , że jak zmiejsza ilośc pokarmów jeszcze to wyniki sie pogorszą i córke osłabia. Dodam , że córka ma 23 lata i ma uszkodzoną przysadke mózgową i ma również niedoczynnośc tarczycy.
Podaje swój adres e-mail gdyby ktos był tak miły i udzielił rad co robic. Ja jestem przy tej osobie codziennie , własciwie całe dnie , ale nic nie moge , nawet przynosić gotowanego miesa by dodawac do zupy , czy ryby. Dodam ze córka od półtora roku jest w spiaczce. Jestem z Podkarpacia.

Pozdrawiam...

Magda 2012-03-02, 08:23

Wydaje mi się, że Pani już kiedyś pisała w tej sprawie. Niestety ważne jest wyrównanie poziomów hormonów tarczycy. Czyli odpowiednia suplementacja. Można zapytać przy okazji jakie są hormony tarczycy, czy wyrównane? Ma Pani rację, że dieta jest i tak uboga. Niestety ze względu na brak ruchu, uszkodzenia, może ona w zupełności być wystarczająca dla córki. Jak Państwo podają pokarmy, chodzi mi o drogę podania?

neuron 2012-03-03, 23:38

Dziekuje za odpowiedz , nie to nie ja pisałam , ja tu pierwszy raz jestem. Córka jest karmiona przez sondę nosową. Co do hormonów to obecnie przyjmuje euthyrox 100 , poziom ft3 i ft4 podobno są w normach , natomiast TSH nie da sie zbadać , bo przysadka uszkodzona i podaja tak na oko , tak mi powiedziano. Pytałam nawet , że może tych hormonów jest zbyt mało i dlatego tak jest , ale twierdza , że wystarczajaco , no i nie wiem co mam mysleć. Córka zawsze miała skłonnosci do tycia i trzymała diete , ale głodzic jej nie mam sumienia , a to co dostaje to i tak dzieci przyjmuja wiecej. A jeszcze od 2 dni zabrano jej jeden grysik i teraz ma 3 razy grysik , 2 razy uboga niemowleca zupka wodnista aż przezroczysta i tyle. Zero soków , witamin , nic ! Dlatego szukam pomocy co robić i rady madrej.

Pozdrawiam...

Magda 2012-03-04, 08:22

Samo oznaczenie fT3 i 4 w takiej sytuacji wystarczy. Ponieważ uszkodzona jest przysadka to występują problemy nie tylko z tarczycą, ale nadnerczami, co może być kolejną przyczyną tycia. Czy dużo przybiera córka miesięcznie na wadze? Niestety brak ruchu może na to wpływać. Jeszcze tylko zapytam jakie są poziomy białka tj. białko całkowite i albuminy? Czy występują niedobory? Poza tym to może też być wynik gromadzenia się wody i obrzęków.

neuron 2012-03-04, 15:46

No własnie zatrzymywanie wody jest cały czas i cały czas zmieniaja dawki leków moczopednych. Ma ograniczenia do podawania jedzenia wraz z lekami i przepłukiwaniem sondy po karmieniu do 2 l na dobe. Ale jak tylko któraś z pielegniarek czy opiekunek zaniedba i poda wiecej to już po godzinie puchnie. A ja panikuje , bo lekarza nie ma cały czas w osrodku , ostatnio to zaczęły jej nawet pekac naczynia na tułowiu koło piersi i rekach , co mnie przeraziło , tak opuchła , bo lekarka zmniejszyła dawke furosemidu.Przy tej diecie która teraz ma czyli 3 razy dziennie grysik i 2 razy zupa Gerber niemowleca stanęła i nie tyje, tylko ze mnie to przeraza , że taka uboga jest ta dieta , że mało warzyw przez co problem z wypróznianiem i zero witamin , soków. No i te zatrzymywania wody w organixmie mnie martwia strasznie. Białko z tego co pytałam w moczu jest troszke poidwyższone , w krwi w normie , ale miała wtedy jeszcze podawane 2 nutridrinki na dobe. Taraz sa odstawione.

Pozdrawiam.

Magda 2012-03-04, 22:22

Bardzo wzruszyła mnie pani historia, życzę Pani dużo wytrwałości

Maria 2012-05-07, 21:55