Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Bóle i obrzęki stawów, drżenie spoczynkowe rąk, depresja i powłóczysty chód

Bóle i obrzęki stawów, drżenie spoczynkowe rąk, depresja i powłóczysty chód

Badanie z 2009 roku. Badanie TK jednofazowe. Poszerzone bruzdy sklepistości mózgu w obebie obu płatów ciemieniowych. W obrębie jadra soczewkowatego po stronie prawej zmiany hipodensyjne odpowiadające najpewniej poszerzonym przestrzeniom Wirchowa-Robina. Poza tym struktury mózgu bez zmian ogniskowych.

PS. Osoba mi bliska lat obecnie 58, przeszła w 2008 r. niedokrwienny udar mózgu wręcz niezauważenie/przechodziła ten udar/. Pozostało w stopniu lekkim upośledzenie mowy i lekki niedowład prawej strony. W miarę postępowania leczenia i stosowania leków neurologicznych stan zaczął się systematycznie pogarszać. Pojawiły się objawy bólowe ze strony układu kostno-stawowego, obrzęki stawów/wykluczona borelioza i RZS-początkowo leczony lekami p/w zapalnymi/, depresja/podawane są leki psychotropowe/, osłabienie siły mięśniowej, drżenie spoczynkowe rąk, drętwienie kończyn, powłóczysty chód. Padła diagnoza Parkinson naczyniowy. Kilkukrotna zmiana leków ze względu na pogarszający się gwałtownie stan/obecnie od m-ca Sinemet SR, jeszcze gorzej/. Proszę wybaczyć, ale jako zwykły człowiek nabieram podejrzeń, czy przypadkiem ten stan nie pogarsza się ze względu na leki które zaburzają cały układ neurologiczny. Zaczynam mieć wątpliwości. Czy to naprawdę jest Parkinson?

Agnieszka 2011-06-10, 17:50

Niestety na podstawie opisu nie powiem czy faktycznie jest to choroba Parkinsona czy może inna choroba otępienna ze zmianami naczyniowymi. Często trudno ustalić odpowiednie rozpoznanie i pewne potwierdzenie możliwe jest w autopsji pośmiertnej, niestety. Toteż leczenie polega na dobieraniu leków (niestety w tym miejscu medycyna nadal szuka nowych rozwiązań). Możliwe, że stan ogólny pogarsza się, ale nie sądzę, żeby był to wynik tylko stosowanych leków. Jeśli brak poprawy najlepiej, aby ta osoba była hospitalizowana w celach diagnostyczno-terapeutycznych. Depresja może być wynikiem otępienia. Co do stawów to najlepiej, aby wypowiedział się ortopeda lub reumatolog.

neuron 2011-06-14, 17:18