Forum neurologiczne » Choroby naczyniowe » Badania wykluczające tętniaka

Badania wykluczające tętniaka

Chciałem się dowiedzieć, które badania można wykonać, aby wykluczyć u siebie tętniaka? Bardzo się boję, że ta choroba mnie dotyczy ze względu na występowanie u mnie niepokojących objawów, który idealnie odpowiadają dolegliwościom występującym przy tętniaku. Chciałbym też uzyskać informację, co profilaktycznie robić, żeby zmniejszyć u siebie ryzyko wystąpienia udaru?














Szeryf 2011-07-29, 17:52

Można wykonać angio-CT głowy, jeśli brak wskazań takie badanie będzie możliwe jedynie odpłatnie. Co do profilaktyki udaru należy zmienić tryb życia (dieta, odpowiednia waga, ciśnienie tętnicze, wykluczenie palenia i nadużywania alkoholu).

neuron 2011-07-30, 23:37

Jeśli brak wskazań, to odpowiedzialny lekarz nie da skierowania NAWET, gdyby pacjent chciał zrobić odpłatnie. Angio-CT nie jest obojętne i wiąże się z narażeniem organizmu na solidną dawkę promieniowania. Oczywiście nie ma co dramatyzować, ale wykonywanie tego badania z powodu *widzimisię* jest naprawdę niecelowe.

Niepokojące objawy *idealnie odpowiadające dolegliwościom przy tętniaku* - to prawdopodobnie zwykła sugestia, związana z lekturą forów. Nie ma żadnych dolegliwości *idealnie sugerujących tętniaka*.

Jeśli chodzi o profilaktykę, to do wyżej wymienionych należy niewątpliwie dodać aktywność fizyczną i kontrolę lipidogramu. W profilaktyce udaru pewna rola przypada też lekom przeciwpłytkowym (w pierwszym rzędzie aspiryna) i przeciwkrzepliwym - ale to wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku współwystępowania chorób, zwiększających ryzyko udaru (np. migotanie przedsionków).

Rem 2011-08-03, 14:04